Advertisement

IMF ve AB'den yardım talebinde bulunan Portekiz'in ihtiyacının 90 milyar euroyu bulacağı tahmin ediliyor. Portekiz'in kurtarma paketine ilişkin detaylar bugün Budapeşte'de başlayacak olan görüşmelerde belirlenecek. Portekiz, kurtarma paketi için resmi başvuru da dün yapıldı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, sıkılaştırma programının ayrıntılarının ve çalışmalarının da 2-3 hafta içinde tamamlanacağını söyledi. AB-IMF-AMB üçgeni tarafından verilecek kaynaklar ilk olarak Portekiz'in kısa vadeli borçları ve nakit zorunlulukları için kullanılacak. Bu, ülkenin kamulaştırılmış bankalarına verilen kredilerin geri ödeneceği anlamına da geliyor.

Portekiz, aynı zamanda bir miktar parayı da yerel bankaların olası nakit sıkıntısına tedbir olarak kenarda tutacak.

Euro Bölgesi bakanlarından biri, Portekiz'in kurtarma paketine yönelik çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanacağını, çünkü zaten bir süredir bunun bekliyor olduklarını ifade etti.
Portekizli yasa koyucular ise kurtarma paketinin 5 Haziran'daki seçimlerin öncesi ve sonrası için iyi bir şekilde yapılandırılması gerektiğini belirtiyor. Mevcut hükümet ve yeni seçilecek olan yönetim, kurtarma paketinin sorumluluğunu beraber üstlenecek.

Portekiz'deki sosyal demokratların lideri Pedro Passoss Coelho da hükümetin kurtarma paketi başvurusuna destek verdi.