Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararının ardından Euro’daki geri çekilmeye Japonya’dan gelen deprem haberleri eşlik edince risk iştahı sekteye uğradı. Depremin ardından gelen tsunami uyarısı ile ABD’de işlem gören Japonya ETF’leri % 1.7 geri geldi. Takiben gelen uyarının geri çekilmesiyle beraberse, satışların bir kısmı geri çevrildi. ABD’de metal ve madencilik hisselerindeki alışlara perakende hisseleri de katıldı. Finansallardaki hafif satışlarsa fiyatları dengeledi ve ABD’de kapanışlar kırmızı oldu.

S&P 500 Endeksi günü % 0.15 düşerek 1.333 puandan tamamladı. Vadeli işlemlerde ise dünkü satışları karşılayacak kadar alımlar olduğu gözleniyor. ABD 10 yıllıkları ise ECB’den gelen faiz artırımlarının devamının gelebileceği haberleriyle gevşedi. Tahvillerin sabah saatlerindeki getirisi % 3.5753 düzeyinde. Euro ise, dolara karşı Sabah saatlerinde 1.4404 seviyesini test etti. Şu sıralar ise % 0.57 yükselişte ve 1.4390 noktasına gerilemiş durumda.

ASYA’DA ALIMLAR GÖRÜLÜYOR, ÇİN’DE ENDEKS 5 AYIN ZİRVESİNDE

Japonya’da depremin hasar vermediği anlaşılınca yatırımcıların üstündeki satış baskısı da kalkmış oldu. Nikkei Endeksi % 2.10 yukarıda ve 9.792 puanda. Çin’de ise yarırım şirketlerinden art arda gelen tavsiyeler sonrasında alımlar görülüyor. Çin’in gösterge Borsası niteliğindeki Şanghay Bileşik Endeksi’nde yükseliş % 0.54 ve gelinen seviye son 5 ayın en yüksek seviyesi. Endeksin sene başından bu yana getirisi % 7.65’e varmış durumda.

Yen ise sakin bir seyir izliyor ve dolara karşı hala 85’i koruyor, son fiyat 85.11. Asya para birimlerinde de alımlar sürüyor. Kore Wonu, dolara karşı % 0.54 yukarıdan işlem görüyor, Dolar ise Avustralya Doları’na karşı düşüşünü sürdürüyor ve Asya seansında bir ABD Doları, 0.9509 Avustralya Doları alabiliyor.

EMTİALARDA YENİ YÜKSEKLER VAR, ALTIN REKOR KIRDI

Japonya depreminin ciddi hasar yaratmamış olmaması ve birçok merkez bankasından sonra ECB’nin de enflasyona kuvvetli şekilde vurgu yapması emtiaları destekliyor. Diğer yandan global faiz artış trendinden uzak kalan FED’in politikası ve hala bütçe üstünde anlaşılamaması doları zayıflatmaya devam ediyor. Altı büyük para birimine karşı ölçülen Dolar Endeksi % 0.47 düşüşle 75.227’e gerilemiş durumda.

Tüm bu etkilerin itmesiyle değerli metaller yukarı yönlü bir seyir izliyorlar. Altın fiyatları 1.466,96 Dolar / Ons’la rekor kırarken, gümüş ise 40.02 ile son 31 yılın zirvesine tırmandı. Paladyum ve Platin’de artışlar görülüyor. Petrol fiyatları da hareketine devam ederken Brent tipi ham petrol 123.47 Dolar / Varil ile son 30 ayın zirvesine çıkarken ABD tipi ham petrol de yine son 30 ayın zirvesinde ve 111.23 Dolar seviyesinde. Kahve, bakır, şeker gibi emtialarda da alımlar olduğu gözlemleniyor.

YURT İÇİNDE ALIMLAR DEVAM EDİYOR

İMKB 100 Endeksi gelen alımlarla bu senenin en yüksek kapanışını yaptı. Bankacılık Endeksi’ne gelen alımlarla yükselen endeksin içindeki alt sektörlerden holding hisseleri de endeksi yukarı taşıyor. Sene başından bu yana hisselerin ortalama getirisi % 9.82 olurken bankacılık hisseleri de ortalama olarak sene başından bu yana getiri sırlalamasında artıya geçmiş oldular. İMKB 100’ün ise bugün kadarki getirisi % 5.28 oldu. Global fonların akışını izleyen EPFR’den gelen son veriler de global piyasalardaki yükselişin öncüsü olan gelişen piyasaların hareketini teyit ediyor. Gelen açıklamalara gore 6 Nisan’la biten haftada gelişen piyasa hisse senetlerine 5.6 milyar Dolar giriş yaşandı, bu büyüklük Ekim ayından bu yana görülen en yüksek giriş.  

Gösterge tahvilin bileşik faizi ise % 8.62’den kapanırken TL’deki değer kazanma periyodu da sona ermiş değil. Dolar’a karşı 200 günlük ortalamasını kıran TL’nin aldığı son değer 1.5062. Euro / TL’nin 2.1673 seviyesinde olduğu görülürken Sepet Kur ise 1.8368 oldu.

Bugün takip edilecek veriler ise şu şekilde:

- Almanya'da Şubat dış ticaret dengesi 09:00 Önceki: 10.1milyar Euro

- TÜİK Şubat ayı ithalat-ihracat miktar endekslerini açıklayacak 10:00 Önceki: İhracat +31.3%, ithalat 14.0%

- TÜİK Şubat ayı sanayi üretim endeksini açıklayacak 10:00 Önceki: 16.8%

- İngiltere'de Mart ayı üretici girdi ve çıktı fiyatları açıklanacak 11:30 Önceki: üretici girdi 1.1%, üretici çıktı 0.5%

- ABD'de Şubat toptan satış - stok verileri 17:00 Önceki: stoklar 1.1%, satışlar 3.4%

- Hazine Mart ayı nakit dengesi ve faiz dışı denge sonuçlarını açıklayacak 17:00

- OSD, Türkiye'de Mart ayı otomotiv üretimi verilerini açıklayacak

- İMKB'de işlem gören bankalar, sigorta şirketleri ve diğer şirketlerin 12 aylık konsolide mali tablolarını son gönderme tarihi

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü