Advertisement

Piyasaların Portekiz'i kurtarmaya ihtiyaç duyan son Euro Bölgesi ülkesi olduğunu işaret etmeleri ile birlikte, yatırımcılar dikkatlerini, yönetilemez hale gelen borç yükü krizi tetikleyen Yunanistan'ın tahvillerinin olası yeniden yapılandırılmasına çeviriyor.

Yunanistan'ın ücret ve emekli maaşlarındaki kısıntı karşılığı 110 milyar euroluk (157 milyar dolar)  yardımı aldığı Mayıs ayından bu yana, ülke tahvillerinin faizleri yükselirken, kredi notu düşürüldü. Standard & Poor's, geçen hafta, ülkenin borçlarını yeniden yapılandırma ihtiyacı duyabileceğini kaydetti ve Başbakan George Papandreu üzerinde, bu yönde adım atması konusunda siyasi baskılar artıyor.

Milano'da Intesa Sanpaolo Spa'dan Sabit getirili yatırım araçları stratejisti Sergio Capaldi, "Herşey Yunanistan'ın borçlarının sürdürülemez olduğunu işaret ediyor" dedi ve "Portekiz'in resmi yardım talebi çevre ülkeler için birkaç hafta rahatlık yaratabilir. Aşılacak bir sonraki zorluk, Yunanistan'ın borçlarında önemli ölçüde kolaylık sağlanması olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupalı maliye bakanları, İrlanda'nın acil yardım çağrısından dört ay sonra, Portekiz'in 6 Nisan'da yaptığı yardım talebini görüşmek üzere, bugün Budapeşte'de biraraya geliyor. Kurtarılan ülkelerin borç yüküne bir katkı da, Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu önlemek için dün yaptığı faiz artırımından geldi.

Goldman Sachs Group Inc.'nin Londra ofisinden faiz stratejisti Francesco Garzarelli, Portekiz'den sonra başka bir ülkenin finansal yardıma ihtiyaç duymasını beklemedini söyledi ve "Yunanistan borçlarının vadesinin gönüllü olarak uzatılması mümkün"" şeklinde görüş bildirdi.