Advertisement

Japonya'da borçlanma faizlerinin daha da düşmesiyle, Japon faizlerini Almanya'dakilere sabitlemenin maliyeti son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Merkez bankasının para politikasına duyarlı olan 2 yıllık faiz swapları Almanya'da, Japonya'dakinin yüzde 2 üzerinde seyrederek, Aralık 2008'den bu yana en yüksek seviyeye işaret ediyor. ABD'deki 2 yıllık faiz swapları ise Japonya'dakilerin 58 baz puan üzerinde. Faizlerde görülen fark, yatırımcıların carry trade talebini de artıyor.

Yatırımcıların yüksek getirili varlıklara yatırım yapmak için daha ucuz olan yenle borçlanmalarına fırsat veren carry tradeler, bu hafta 14. kez en avantajlı strateji olarak görülüyor. Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını daha da gevşetmesiyle, yen cinsinden libor faizleri son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Japonya'nın göreceli olarak daha zayıf olmasının getiri farkına sebep olduğunu ve yen satışlarını teşvik ettiğini belirten Tokyo'daki Daiwa Securities Capital Markets'ın stratejistlerinden Yuki Kameoka, "BOJ, gevşek para politikasına kilitlendi. Şartlara göre bunu daha da genişletebilir; bu da yen cinsinden carrt tradelerin süreceğine işaret eder" dedi.

Yen, 18 Mart'ta G-7 ülkelerinin toplu Döviz müdahalesiyle 16 büyük para biriminin hepsi karşısında değer kaybetmişti. Japon yeni, o zamandan bu yana kayıplarını sürdürüyor.