Advertisement

LONDRA (A.A) - 08.04.2011 - İngiliz Guardian gazetesi, bu hafta başında Ankara'yı ziyaret eden Libya'nın yeni Dışişleri Bakanı Abdulati Ubeydi'nin Türkiye'nin barış önerilerini Libya lideri Muammer Kaddafi'ye ileteceğini yazdı.

Gazetenin "Libyalı Bakan Türkiye'nin barış planını Kaddafi'ye götürecek" başlıklı haberinde, "Türkiye Libya'da barışçıl bir çözüm için, Kaddafi güçlerinin şehirlerden çekilmesini ve demokratik reformları içeren bir yol önerdi" denildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yardımın ulaşması için insani koridorların açılmasını da içeren, konuya ilişkin bir "yol haritası" üzerinde çalışıldığını söylediğini anımsatan Guardian, Libya'nın yeni Dışişleri Bakanı Ubeydi'nin bu planın gelecek hafta Katar'da yapılacak toplantıda görüşüleceğini belirttiğini aktardı.

Ubeydi'nin Libya'ya ilişkin, Kaddafi'nin iktidarda kalırken, anayasal reformların yapılacağı bir siyasi çözüm önerisini, ziyaret ettiği ülkelere anlattığını yazan gazete, ancak Libyalı muhaliflerin ve uluslararası koalisyonun Muammer Kaddafi'nin iktidarda kalacağı her türlü plana karşı olduğunu yazdı.

Guardian, Erdoğan'ın Libya'ya ilişkin üç ayaklı teklifinde ise Misrata dahil Kaddafi güçleri tarafından kuşatılmış şehirlerde ateşkesin sağlanması, Trablus ile koordineli bir şekilde insani yardımın oluşturulan koridorlarla ulaştırılması ve özgür seçimleri de içeren Libya'da yeni bir siyasi sürecin başlatılmasının yer aldığını kaydetti. Gazete, "Erdoğan'a yakın kaynakların, bu teklifin Ubeydi ile görüşüldüğünü ve Ubeydi'nin bu mesajı Trablus'a götüreceğini söylediğini" bildirdi.

Türk hükümetinin, Libya'da muhalefetin oluşturduğu Ulusal Konseyin Başkanı Mustafa Abdülcelil ile de Doha'da görüştüğünü kaydeden gazete, "Celil'in plana olumlu baktığı söyleniyor" ifadesine yer verdi.