Advertisement

Euro, Almanya'da ihracatın son beş ayın en yüksek artışını göstermesi ve bu durumun, Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu durdurmak için faizleri daha da artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonucu, dolar karşısında ikinci hafta da yükseliş göstermeye yönlendi.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi, önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Avrupa Merkez Bankası dün, politika faizini rekor düşük seviye olan % 1'den % 1.25'e yükseltti ve yeni faiz artırımları için açık kapı bıraktı. Japon yeni, deprem sonrası ekonomiyi canlandırmak için Japonya Merkez Bankası'nın faizleri düşük tutmaya devam edeceği beklentisi ile, euro karşısında son 11 ayın en düşük seviyesine indi. Güney Afrika randı dolar karşısında son üç ayın en yüksek seviyesine çıktı. İsveç kronu ise 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı.

UBS AG'nin Londra ofisinden Döviz stratejisti Chris Walker, "Euro ile birlikte faiz konusunu göz ardı edemezsiniz" dedi ve Avrupa Merkez Bankası için faiz artırma dürtüsü, euroya destek sağlamaya devam edecek. Euro Bölgesi'nde faiz artırımı için temel gerekçe, Almanya ekonomisindeki hızlı büyüme" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında gün içinde yüzde 0.8 değer kazanarak 1.4422 dolara kadar çıktıktan sonra, New York saati ile 06:44'te yüzde 0.7 yükselişle 1.4410 dolara geldi. Avrupa ortak para birimi, böylelikle, haftalık kazancını yüzde 1.2'ye genişletti. Yen euro karşısında 122.88 seviyesine gelmeden önce yüzde 1.2 düşerek 122.96 seviyesine indi ve Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Japon para birimi dolar karşısında % 0.4 kayıpla 85.26 seviyesine indi.