Advertisement

Perşembe günü ABD'nin Virginia eyaletindeki Roanoke şehrinde konuşan Richmond Fed Başkanı Lacker, hükümetin hangi şirketlerin iflas eşiğinde olduğu üzerinde yaptığı değerlendirme ve verdiği desteklerin, hükümete sırtını dayayan şirket sayısını artırmaktan başka bir işe yaramadığını söyledi. Lacker, bu trendin ancak şirketlerin iflas etmesine izin verilmesi hâlinde kırılacağını öne sürdü.

"Eğer krizden tek bir şey öğrenmemiz gerekiyorsa, o da hangi varlıkların hükümet yardımından faydalanması gerektiğini anlayabilmek olmalı" diyen Lacker, "diğer türlü bu durum sigorta fonunu büyütmekten başka bir işe yaramaz" yorumunda bulundu.

Lacker, bazı büyük şirketlerin iflasına izin verilmesi gerektiğini, bunun kısa vadede ciddi problem yaratabileceğini ancak uzun vadedeki kârların daha fazla olduğunu savundu.

Son reformların sigortaların sınırlandırılıp sınırlandırılmadığının belirsiz olduğunu öne süren Richmond Fed Başkanı, sigorta fonlarından kaynaklanabilecek önemli sorunlar çıkabileceği konusunda uyardı.

Lacker, sigorta fonlarının kötüye kullanılmış olabileceğini söyledi.