Advertisement

Bloomberg anketine katılan ve aralarında yatırımcı trader ve analistlerin bulunduğu 18 kişiden 15'i veya yüzde 83'ü külçe altının önümüzdeki hafta yükseleceğini söyledi. 2 kişi metalin düşeceği tahmininde bulunurken bir kişi ise çekimser kaldı. Haziran vadeli metal, bu hafta yüzde 2 yükseldi ve dün New York Comex'te ons başına 1,466.50 dolara kadar çıktıktan sonra 1,457.40 dolardan işlem gördü.

Johannesburg'taki Standard Bank'ta analist olan Marc Ground, "Euro bölgesindeki borç tehdidi yatırımcıları güvenli liman olarak görülen değerli metallere yönlendiriyor. Bu da altının yukarı yönlü hareket etmesini sağlıyor" dedi.

Portekiz, mali yardım talebinde bulunan üçüncü Avrupa ülkesi olurken, Avrupa Merkez Bankası dün 3 yıl içinde ilk kez faizleri artırdı. Çin Merkez Bankası da yükselen fiyatlar karşısında bu hafta faiz artırımına gitti. Libya'daki çatışmalar ve Japonya'da ard arda yaşanan felaketler geçtiğimiz ay fiyatların yükselmesini destekledi.

VTB Capital'da analist olan Andrey Kryuchenkov, altının yükselişindeki en etkili desteğin enflasyon endişeleri olduğunu söyledi.