Advertisement

Ekonomistlere dayandırılarak hazırlanan bir araştırma, Avrupa Merkez Bankası'nın, enflasyonla mücadele eçrçevesinde, politika faizini Temmuz ayında bir kez daha yükseltebileceğini işaret ediyor.

Bloomberg News'un 20 ekonomiste uyguladığı anketin sonuçlarına göre, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, her üç ayda bir faizi 25 baz puan artırarak, Temmuz ayında yüzde 1.50'ye ve Ekim ayında yüzde 1.75'e çıkaracak. Araştırmaya göre, bu tablo 2012'de de devam edecek ve her çeyrekte 25 baz puanlık artışlar sonucu politika faizi gelecek yılın sonunda % 2.75'e yükseltilecek.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, dün faiz artırımı kararından sonra yaptığı açıklamada, banka yetkililerinin, bu artırımın ardından bir faiz artışı serisi başlatma konusunda karar almadıklarını söyledi. Euro Bölgesi'nde enflasyonun yüzde 2.6'ya hızlanması ile birlikte, ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası'nın kademeli bri faiz artırımı sürecine girdiğini düşünüyorlar.

ABN Amro Bank NV'nin Amsterdam ofisinde beş Avrupa ekonomisti olan ve Temmuz ayında faiz artırımı bekleyen Nick Kounis, "Tricher faiz artırımı serisi kararını almamış olduklarını söylemiş olabilir, ancak o zaten hep bunu söylüyor" dedi ve "Faizleri artırmaya devam edecekler ve bu hareketi yönlendiren bazı faktörlerin kombinasyonu var. Bunlar, enflasyon görünümü, ekonomik görünüm ve para politikasını normalleştirme isteği" şeklinde görüş bildirdi.