Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, emtia fiyatlarının son iki yılın zivesine çıkmasının ardından metal ve enerji şirketlerinin hisselerine gelen alımlardan dolayı yukarıda açıldı. Bu yükselişler sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, üçüncü hafta üst üste kazançla kapanabilir.

Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., altının rekor seviyeye yükselmesinin ardından yüzde 1.8 değer kazandı. Dünyanın en büyük online seyahat acentası Expedia Inc., iki işletmeye bölüneceğini açıklamasının ardından % 15 değer kazandı. Dünyanın en büyük bilgisayar disk sürücüsü üreticisi Seagate Technologies Plc temettü planını açıklaması ve satışlarının analist tahminlerinden daha iyi çıkması sonrası yüzde 8.2 prim yaptı.

S&P 500 Endeksi, New York saati ile 09:54'te, yüzde 0.2 yükselerek 1,336.03 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi S&P 500, böylelikle, Şubat ayından bu yana en uzun süreli haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Dow Jones Endeksi ise 10.83 puan ya da yüzde 0.1 yükselerek 12,420.32 puana çıktı. ABD doları euro karşısında yüzde 0.9 düşerek euro başına 1.4437 seviyesine indi ve bu düşüş, dolar bazında işlem gören emtiaların fiyatlarının yükselmesine yardımcı oluyor.

New York'ta Federated Investors Inc.,'ten şef hisse senedi piyasası stratejisti Philip Orlando, "Balon koşullarında değiliz" dedi ve "Emtialardaki rallinin birkaç nedendi var. Avrupa para politikasından dolayı dolar euro karşısında düşüyor. Enflasyon endişesi de var. Üçüncü ve en önemli sebep ise, daha fazla talebe neden olan, küresel ekonomik büyümedeki iyileşme. Bunlar hisse senetleri için olumlu faktörler" şeklinde görüş bildirdi.