Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Ekonomik Ve Parasal işlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Rehn Alman gazetesi Der Spiegel'e yaptığı açıklamada, Yunanistan'a ilişkin sağlam bir planları olduğunu ifade ederek, bu plan temelinde çalıştıklarını kaydetti. Olli Rehn, ''Bir planımız olduğunu söylemek istiyorum. Plan, Avrupalı kuruluşlarca uygulanıyor. Biz, bu planı uyguluyoruz'' dedi.

Der Spiegel'in haberine göre, Avro Bölgesi'ne üye bazı ülke maliye bakanlarının Yunanistan'ın mali hedeflerine uyamayabileceği ve borcunu yeniden yapılandırmak isteyebileceği yönünde şüpheleri bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claud Trichet de geçen hafta yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın borcunu yeniden yapılandırmak isteyebileceği konusunu tartışmak istemediğini vurgulamıştı. Trichet'nin borç yeniden yapılandırmanın Avro Bölgesi'nde sağlanan güvene zarar verebileceğinden endişe ettiği belirtiliyor.

Kamuoyu, Yunanistan'ın geçen yıl mayıs ayında AB ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 110 milyar avro tutarında yardım talep etmesinden bu yana yeniden yapılandırılmanın tabuya dönüştüğünü tartışıyor.

Yunanistan hükümeti yeniden yapılandırmayı düşünmediklerini belirtirken, Avrupa Merkez Bankası da yeniden yapılandırma seçeneğini reddediyor.

Öte yandan, Avro Bölgesi'ne üye bazı ülkelerin üst düzey hükümet yetkilileri, ekonomistlerin muhtemelen 2012 yılında ülkenin borcunun farklı biçimlerde yeniden yapılandırılabileceği söylemlerini göz ardı etmiyor.

Yunanistan'ın kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 152'sine ulaşacağı tahmin ediliyor.