Advertisement

Çin gümrük dairesinden alınan verilere göre Çin, Mart'ta bir önceki aydaki ticaret açığını telafi ederek, 140 milyon dolar fazla verdi. Şubat ayında 11 ay sonra ilk kez 7.3 milyar dolar açık veren Çin'in dış ticaret fazlası Ocak ayında ise 6,45 milyar dolardı. Ancak ülke ilk çeyrekte, 7 yılın ardından ilk kez bir çeyreği ticaret açığıyla tamamladı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin 6 yıl sonra ilk kez bu yılın ilk çeyreğinde 1,02 milyar dolar düzeyinde dış ticaret açığı verdi.

Ekonomistler Çin'in Mart ayında 4 milyar dolar düzeyinde dış ticaret açığı vereceğini tahmin ediyordu. Çin'in ihracatı Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,8, ithalatı ise yüzde 27,3 oranında artış kaydetti.

Yılın ilk çeyreğinde dış ticaret açık veren ülkenin ihracatı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,5 ithalatı da yüzde 32,6 oranında arttı.

Çin'in bu yılın ilk çeyreğinde dış ticaret açığı vermesinde 400 milyar dolara ulaşan ithalatta görülen rekor artışın etkili olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, ülkenin yılın tamamında 160-200 milyar dolar aralığında dış ticaret fazlası vereceğini tahmin ediyor.