Advertisement

Ülkede çatışmalar sürerken, Afrika ülkelerinin devlet başkanlarından oluşan bir grup tarafların üzerinde anlaşabileceği bir ateşkes müzakere etmek için Libya'ya gitti.

Afrika Birliği ülkelerinden Güney Afrika, Uganda, Moritanya, Kongo ve Mali'nin liderlerinin, Libya'daki şiddetin sona ermesine yardımcı olmak için oluşturduğu heyete başkanlık eden Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Trablus'ta saatler süren görüşmelerin ardından açıklamada bulundu.

Zuma, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkesindeki çatışmalara son vermek için Afrika Birliği'nin sunduğu yol haritasını kabul ettiğini söylediİ "ateşkese bir şans vermemiz gerekiyor'' dedi.

Afrika Heyeti şimdi Kaddafi muhalifleriyle görüşmek için Bingazi'ye gidiyor.

Afrika Birliği'nin yol haritası, acil ateşkes, insani yardım için kanalların açılması ve muhalifler ile hükümet arasında görüşmeler yapılmasını öngörüyor.

Libya'da hükümet güçleri ile Kaddafi karşıtı isyancı grupların mücadelesinin merkezinde stratejik önemdeki Ecdebiye kenti var.

NATO, Ecdebiye ve Misrata çevresindeki hava saldırılarında 25 tankın vurulduğunu açıkladı.Adını açıklamayan bir NATO yetkilisi, Ecdebiye'ye giden yolda 11 tankın tahrip edildiğini belirtti. Yetkili, Misrata yakınlarında da 14 tankın vurulduğunusöyledi.

Yetkili, "açıkça, Ecdebiye'de durumun umutsuz olduğunu, Kaddafi güçlerinin kente ağır silahlarla saldırdığını" ifade etti.