Advertisement

Çin'in Mart ayında dış ticaret fazlası vermesiyle ekonomiye ilişkin iyimserlik arttı; hisseler yükseldi.

Çin'in en büyük çelik üreticisi Hebei Iron&Steel Co., Shenyin&Wanguo Securities Co.'nun çelik şirketlerinin ilk çeyrekteki kazançlarının 3'e katlandığı söylemesinin ardından Mayıs 2009'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Ülkenin en büyük petrol ve kömür şirketleri PetroChina Co. ve China Shenhua Energy Co. da petrol fiyatlarının varilinin 112 doların üzerine çıkmasıyla yüzde 1 oranında prim yaptı.

Ekonomik büyümenin güçlenmeyi sürdürdüğünü ve yavaşlama riskinin oldukça düşük olduğunu belirten Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, bunun hisselere yansıdığını, özellikle işlem hacmi yüksek şirketlerin hisselerinin değerlenmesinin arttığını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 3,053.24 puana yükseldi ve 11 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Endeks geçtiğimiz hafta merkez bankasının faiz artırım kararıyla yüzde 2.1 değerlenmişti. CSI 300 Endeksi de yükseliş trendini sürdürdü ve yüzde 0.6 değerlenerek 3,373.51 puana ulaştı.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl yüzde 8.7 kazançla, Çin'i Asya'daki en iyi performanslı Borsa konumuna getirdi. Endeksteki yükselişte şirket kazançları ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinin mali sıkılaştırmalara dayanıklı olacağı yönündeki iyimserlik etkili oldu.