Advertisement

Asya hisse senetlerinin çoğu, petrol fiyatlarındaki rallinin yüksek enerji fiyatlarına yol açacacağı ve bunun da ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı endişeleri ve Citigroup Inc.'nin sektörün notunu düşürmesi sonrası Japon oto üreticilerine satış gelmesi ile birlikte değer kaybetti.

Avustralya'nın en büyük havayolu şirketi Qantas Airways Ltd. ve Korean Air Lines Co. hisseleri yüzde 2.5'in üzerinde değer kaybetti. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. ve rakibi Honda Motor Co. en az yüzde 1.8'lik değer kaybına uğradı. Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton Ltd., bakır vadeli kontratlarının beşinci gün üst üste yükselmesi ve şirketin Woodside Petroleum Ltd'deki Royal Dutch Shell Plc'nin payını satın alacağı yolundaki spekülasyonlar nedeniyle yüzde 3.4 değer kazandı.

Schroders Plc'nin Singapur ofisinden fon yöneticisi Lee King Fuei, "Piyasa çok sayıda riski gözardı ediyor görünüyor" dedi ve "Uzun vadede, yüksek petrol fiyatları ekonomi için iyi değil. Piyasanın Avrupa'daki borç krizini, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da artan jeopolitik gerilimi göz ardı ediyor olması, yatırımcıların çok rahat olduğunu işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, seans içinde en az altı kez kayıp ve kazanç bçlgeleri arasında gidip geldikten sonra, fazla bir değişiklik göstermeyerek 136.63 puanda kaldı. Endekste yükselen iki hisse karşılığı yaklaşık üç hisse yükseldi. Endeks, Japon şirketlerinin depremin ardından tekrar üretimlerine başlaması ve iyileşen ABD ekonomisinin küresel ekonomik toparlanmaya yönelik iyimserliği artırması sonrası, üçüncü hafta üst üste yükseliş gösterdi.