Advertisement

Euro, Avrupa borç krizinin kötüleşebileceği yolundaki endişeler düşünüldüğünde, dolar karşısında son 15 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının biraz aşırı bir hareket olduğu görüşlerine bağlı olarak, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybetti.

Avrupa ortak para birimi, teknik grafiklerin son bir sürede görülen % 7.7'lik rallinin tersine dönebileceği işaretleri göstermesinin ardından, yen karşısında Mayıs 2010'dan beri gördüğü en yüksek seviyeden geri çekildi. Dolar Japonya para birimi karşısında, ABD'li kanun yapıcıların 38 milyar dolarlık federal harcama kısıntısında anlaşmaya varmalarının hükümetin kepenk indirmesini önlemesinin ardından, iki günlük düşüşüne son verdi.

CMC Markets'in Sydney ofisinden şef piyasa analisti Michael McCarthy, "Oldukça hızlı bir ivme var ve euro, önümüzdeki birkaç günde, bu seviyelerden daha da yükselme konusunda biraz güçlük çekecek" dedi ve "Avrupa'da bazı sorunlar devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında, Londra saati ile 06:57'de, 8 Nisan'daki 1.4483 dolar seviyesinden 1.4460 dolar seviyesine düştü. Parite 8 Nisan'da 1.4489 dolar seviyesine kadar yükselerek Ocak 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Avrupa ortak para birimi yen karşısında, geçen haftaki seviyesi olan 122.76'dan 122.53'e indi. Parite geçen haftanın başlarında 123.33 yene kadar çıkarak 5 Mayıs 2010'dan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Dolar yen karşısında, geçen haftaki seviyesi olan 84.76'dan 84.75 seviyesine geldi.

Avrupa ortak para birimi, geçen hafta Portekiz'in 80 milyar euroya (116 milyar dolar) maliyet getirebilecek yardım paketi çağrısında bulunmasının ardından, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin, Yunanistan'ın daha fazla finansal desteğe ihtiyaç duyabileceğini söylemesinden de olumsuz etkilendi.

Schaeuble, 9 Nisan'da Macaristan'da yapılan AB maliye bakanları toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Biz, Yunan Hükümeti ve Yunan meslektaşım da, (finansal desteğin) yeterli olup olmadığı konusunda iyi şeyler söyleyemeyiz" dedi ve "Bunun yeterli olup olmadığı ve nasıl sürdürüleceği yakından izlenmek zorunda" şeklinde görüş bildirdi.