Advertisement

George Soros, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararını eleştirdi. Soros, yüksekn faizin borç krizindeki ülkelerin durumunu daha da zorlaştıracağını belirterek, faiz artırım kararını "uygunsuz" olmakla niteledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, geçtiğimiz hafta Mayıs 2009'dan bu yana ilk kez faizleri yükseltti. Yüzde 1 ile rekor düşük seviyede seyreden faiz oranları böylece yüzde 1.25'e çıktı. Bloomberg ekonomistleri, yetkililerin Temmuz'da ve Ekim'de olmak üzere 2 kez daha 25'er baz puanlık faiz artışı yapacağını öngörüyor.

Faiz artışı borçlanma maliyetini yükselterek, Euro Bölgesi'nin halihazırda borç kriziyle boğuşan çevre ülkelerinin durumunu zorlaştırabilir. Uluslararası Para Fonu IMF, son açıklamasıyla Portekiz'in yardım paketi için başvurmuş olduğunu açıkladı.

Milyarder yatırımcı Soros, faiz artırımının bazı koşullarda uygun olmadığını savunarak, yüksek faiz ve borç yüzünden sıkıntı çeken üye ülkeler varken, faizlerin yükseltilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Soros, bütçelerini sıkılaştırmaya çalışan ABD'deki eyaletlerin de İspanya ve Portekiz'le aynı kaderi paylaşacağı öngörüsünde bulundu. George Soros, "yine de ABD hükümeti hâlâ daha ekonomiyi rayında tutmak için bir miktar daha borç absorme edebilir" dedi.