Advertisement

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi'nde profesörlük de yapan ekonomist Joseph Stiglitz, ticaret dengesizliklerini ortadan kaldırmak için yeni bir küresel rezerv Dövizi gerektiğini söyledi

Stiglitz, ABD'nin borçlarına yansıyan ticaret dengesizliklerini önlemek için dünyanın yeni bir küresel rezerv para birimine ihtiyacı olduğunu savundu.

Joseph Stiglitz, küresel sistemin doların yerine geçecek bir rezerv para birimi bulması gerektiğini, böylece ABD'nin kredi kalitesinin de zayıflamasının önüne geçilebileceğini belirtti. Dolar, euro karşısında geçtiğimiz hafta 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD'nin ticaret açığı da Ocak ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek, 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

"Yükün tamamının bir ülkenin üzerine yığılmasını önleyerek, ticaret açıklarına da yardımcı olabiliriz" diyen Stiglitz, "Avrupa'daki durum da kötü olmasaydı, ABD için durum daha da zorlaşırdı. Ancak kötünün iyisine bakarak sevinmek, güçlü bir ekonomi yaratmak için  yeterli değil" yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre liderleri haftasonu bütçe krizini aşarak, federal hükümetleri kapanmaktan kurtardı. ABD'nin en kısa zamanda federal borç tavanını yükseltmesi ve finansal zorunluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi 1980'lerden bu yana ilk kez yüzde 7'nin altında seyrediyor. Faiz getirileri 8 Nisan'da yüzde 3.58'e geriledi.

ABD'nin hükümet borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının 2012'de yüzde 100'e çıkacağı tahmin ediliyor.