Advertisement

Çin'de geçen ihracat ve ithalatın beklenenden daha hızlı artması, Başbakan Wen Jiabao!nun, Mart'ta muhtemelen dokuzuncu ay üst üste hedefinin üzerinde egrçekleşebilecek enflasyonla mücadelesini güçlendirmesine neden olabilir.

Çin'de ihracatın Mart ayında % 35.8 ve ithalatın % 27.3 artması, Şubat ayında 7.3 milyar dolar olan dış ticaret acığının beklenmedik bir şekilde ticaret fazlasına dönüşmesine neden oldu. HSBC Holdings Plc'nin Hong Kong ofisinden şef Çin ekonomoisti Qu Hongbin, "Mart ihracat verileri beklenenden güçlü çıktı ve Japonya'daki felaketten ve petrol fiyatlarındaki yükselişlerden etkilenmedi" dedi ve "Bu durum, büyümeden ziyade enflasyonun Çin için kilit risk olarak kalmaya devam ettiğini yeniden teyit etti. Önümüzdeki aylarda zorunlu karşılıklar ve politika faizlerinde yeni artışlar için hazır olun" şeklinde görüş bildirdi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, haftasonu Zhejiang şehrine yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, hükümetin parasal bazda enflasyonu engellemek için zorunlu akrşılık oranlarını, faiz oranlarını ve Döviz faizlerini kullanacağını söyledi. Wen, fiyat yükselişlerinin kontrolünün, gıda ve konut maliyetlerinin artması ve bunun da sosyal istikrar için bir tehdit olması dolayısıyla, kendi ekonomik önceliği olduğunu tekrarladı.