Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD şirket bilanço döneminin başlangıcını beklerken, otomobil üreticileri ve inşaat şirketlerine gelen satışların öncülüğünde, son bir ayın zirvesinden gevşedi. Asya hisse senetleri fazla bir değişiklik göstermezken, ABD endeks vadelileri yukarı yönde hareket etti.

Daimler AG, Credit Suisse Group AG'nin yatırımcılara otomobil şirketleri hisselerinin payını azaltmaları tavsiyesinin ardından yüzde 2'nin üzerinde bir düşüş gerçekleştirdi. İnşaat şirketi  Hochtief AG, vergi öncesi karının bu yıl yaklaşık yüzde 50 düşebileceğinin açıklamasının etkisiyle yüzde 7.1 geriledi. İngiliz bankalarının kayıpları, Bağımsız Bankacılık Komisyonu'nun sektöre ilişkin raporunu açıklamasının ardından sınırlı kaldı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600, Londra saati ile 09:24'te, yüzde 0.4 düşerek 280.62 puana indi. Endeks böylelikle, geçen hafta yüzde 0.6 çıkışla 8 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, kazançlarının önemli bölümünü geri vermiş oldu. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı yüzde 0.2 yükselirken, Asya'nın gösterge endeksi MSCI Asya Pasifik fazla bir değişiklik göstermedi.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria, "Traderlar bugün ayrıca, ABD'de şirket karlarının açıklanmaya başlamasından dolayı daha temkinli olacak" dedi ve "Hisse senetlerine son dönemde gelen alımların önemli bölümü güçlü şirket karları beklentisinden kaynaklandı" şeklinde görüş bildirdi.

Geçen hafta, Avrupa hisse senetleri, Portekiz'in kurtarma istemesinin ardından banka hisselerindeki ralli ve Avrupa Merkez Bankası'nın üç yılın ardından faiz artırımına gitmesi ile birlikte, üçüncü hafta üst üste yükseliş gösterdi. Gösterge endeks, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 7.4'lük bir sıçrama gösterdi.

ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc., bugün New York Borsası kapandıktan sonra, ABD'de bu bilanço döneminde ilk kar açıklayan şirket olacak. Aralarında JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Google Inc.'nin de bulunduğu 11 S&P 500 Endeksi şirketi mali sonuçlarını bu hafta açıklayacak.