Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, bugün Alcoa Inc. ile başlayacak olan şirket kar açıklamalarından hemen önce, Japonya'da bugün gerçekleşen 7.1 büyüklüğündeki depremin Tohuku bölgesini sallaması ile birlikte durgun seyrediyor.

New York Borsası kapanışının ardından karını açıklayacak olan Alcoa, Almanya'daki işlemlerde yüzde 0.6 arttı. NYSE Euronext, bileşik Avrupa işlemlerinde, dün Frankfurt merkezli Deutsche Boerse AG ile 9.67 milyar dolarlık birleşme anlaşmasını tekrar teyit etmesinin ardından yüzde 1 değer kaybetti. QuikLogic Corp., ilk çeyrek gelir tahminini düşürmesinin ardından % 10 düştü.

Haziran vadeli S&P 500 kontratı, Londra saati ile 10:32'de, yüzde 0.1 yükselerek 1,325.3 puana çıktı. Dow Jones vadeli kontratı yüzde 0.1 yükselerek 12,342 puana çıkarken, NAsdaq 100 kontratı yüzde 0.2 kazançla 2,323.5 puana ulaştı.

Paris merkezli Ofi Patrimoine'den fon yöneticisi Jacques Porta, "Japonya'daki deprem kısa vadede piyasa üzerinde yük olabilir" dedi ve "Bu kötü bir haber. Japonya ekonomik olarak önemli bir ülke. Örneğin, ilk depremden sonra, elektronik sektöründe teslimat konusunda sorunlar çıkmıştı" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi cuma günü, Libya'da Sarir petrol bölgesinde yangın çıkmasının Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki ayaklanmaların petrol arzında sıkıntı yaratabileceği endişelerini güçlendirmesine bağlı olarak düşmüştü. Ancak S&P 500 halen bu yıl yüzde 5.6'lık bir prim yapmış durumda.