Advertisement

Japonya'daki depremin ardından oluşan arz kesintisine rağmen, Caterpillar Inc. ve Daimler AG gibi küresel şirketlerin talepleri yüksek seyrediyor. Analistler bunun şirket kârlarına yansıyacağını belirterek, geçtiğimiz çeyrekte kazançların rekor seviyeye çıkmış olabileceğini belirtti. Yatırımcılar ise bu tahminler için şimdilik erken olduğunu ve fazla iyimser olabileceğina dikkat çekiyor.

Bloomberg anketine katılan analistler, Standard&Poor's 500 endeksine kote olmuş şirketlerin, 31 Mart'ta sonlanan çeyrekte yıllık bazda yüzde 12 artış kaydettiğini düşünüyor. Stoxx Europe 600 Endeksi'nde yer alan şirketlerin kârının ise yüzde 21 arttığı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde Caterpillar, Daimler ve DuPont Co. gibi şirketler kriz döneminde operasyon maliyetlerini oldukça aşağı çekti. Bu şirketler satışların yeniden hızlanmasının ardından da operasyonel maliyetleri aynı hızda yükselmedi. Ancak Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen depremin ardından üretimlerine ara veren Toyota Motor ve Sony Corp. gibi şirketler benzer kazanç ortamından faydalanamadı.

Japonya hariç, dünyanın geri kalanının oldukça iyi durumda olduğunu söyleyen Atlanta'daki Ridgeworth Capital Management'ın yöneticilerinden Chad Deakins, önümüzdeki 3 ila 6 ay boyunca iyi rakamlar beklediklerini aktardı.

2. çeyrek içinse analistlerin çoğunluğu tahminlerini değiştirmeyerek, yüzde 12 büyüme beklediklerini ifade etti.

Analistler S&P 500'deki şirketlerin yıl sonu itibariyle toplam kazançlarında yüzde 17 artış bekliyor.