Advertisement

Portekiz'in Avrupa Birliği tarafından kurtarılması, ülke bankalarının, ekonominin canlandırıılması için ihtiyaç duydukları fonlamalara girebilmelerini kolaylaştırmada başarısız olabilir.

Londra'daki Keefe, Bruyette & Woods'dan analist Antonio Ramirez, "Portekiz bankaları için büyük sorunu, bir yıldır sağlayamadıkları orta ve uzun vadeli borçlanma ile birlikte, toptan fonlama oluşturuyor" dedi ve "Portekiz ile ilgili haberlerin bu duruma yardımcı olacağı konusunda şüpheliyim. Zira benzer haberler Yunanistan ve İrlanda bankalarına faydalı olmadı" şeklinde görüş bildirdi.

Portekiz bu hafta, 80 milyar euroya (115 milyar dolar) kadar çıkabilecek bir kurtarma paketi için Avrupa Birliği ve İMF ile müzakerelere başlayacak. Portekiz, bütçe açığının geçen ay iki yıl vadeli borçlanma maliyetini 276 baz puan artırarak yüzde 8.99'a çıkarmasının ardından, Yunanistan ve İrlanda'dan sonra kurtarma paketi istemek zorunda kaldı.

Münih'teki UniCredit SpA'dan analist Florian Hillenbrand'a göre, hiçbir Portekiz bankası, toptan pazar olarak adlandırılan piyasada, İspanyol Banco Santander SA'nın bir biriminin Mart 2010'daki tahvil satışının ardından, satış yapamadı. Aynı analist, bu sıkıntının tahvil faizleri düşene kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

10 yıl vadeli Alman hazine tahvili tutmak yerine aynı vadede portekiz tahvili tutmak içim yatırımcıların talep edeceği ekstra faiz, son bir yılda dörde katlanarak 519 baz puana çıktı. Bu fark Yunanistan tahvilleri iiçin 940 baz puan ve İrlanda tahvilleri içim 576 baz puan seviyelerinde.