Advertisement

Bloomberg HT'deki Piyasa Hattı programında Gökhan Şen'in sorularını yanıtlayan Nordea Markets Kıdemli Analisti Elisabeth Andreew, Türk Lirası'nın bu yıl boyunca dolar karşı zayıflayabileceğini söyledi.

Andreew, Dolar/TL kurunda 1.58 seviyelerinin görülebileceğini, ancak TL'nin Euro'ya karşı da güçlenebileceğini dile getirdi.

TÜRK EKONOMİSİ ÇOK İYİ DURUMDA

Türk ekonomisindeki büyümenin hala yüksek olduğunu ve bunun ekonominin ısındığının göstergesi olduğunu belirten Andreew, Türk ekonomisinin ve Tüketici Güveninin çok iyi durumda olduğunun altını çizdi.

AMB'NİN FAİZ ARTIRIMI GELİŞEN ÜLKELERİ RAHATLATIYOR

Avrupa Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftaki faiz kararını ve kararın gelişen piyasaları etkilerini değerlendiren Andreew, bankanın faiz artırım serisine başlamayacağını, yalnız 2011'in ikinci yarısında bir artırım daha olabileceğini dile getirdi. Analist, ayrıca faiz kararının gelişen ülkeleri rahatlattığını ve ülkelerin para birimlerini olumlu olarak etkileyeceğini ifade etti.

YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE TCMB'DEN FAİZ ARTIRIMI GELEBİLİR

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) geleneksel ve geleneksel olmayan politikaların karmasına ihtiyacı olduğunu belirten kıdemli analist, yılın ikinci çeyreğinde TCMB'den faiz artış kararının gelebileceğinin de altını çizdi.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı'nın kim olacağına dair soruyu ise Andreew, "Yeni Başkan'ın Erdem Başçı olmasını bekliyoruz" şeklinde yanıtladı.