Advertisement

Altının rekor seviyeye çıkmasının ardından yatırımcıların ellerindeki metali satması ve Afrika Birliği'nin Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ateşkes önerisini kabul ettiğini açıklamasıyla Londra'da metal fiyatları geriledi. Gümüş ise 31 yılın zirvesinden işlem gördü.

Libyalı isyancılar Kaddafi ve oğullarının iktidarının devam edeceği bir ateşkes önerisini kabul etmeyeceklerini açıkladı. Almanya, borç kriziyle mücadele eden Yunanistan'ın daha fazla mali yardıma ihtiyaç duyabileceği konusunda uyarıda bulunurken, Portekiz ise geçen hafta 80 milyar euro'luk mali yardım paketi için başvuruda bulundu.

Londra'daki TheBullionDesk.com'da analist olan James Moore bugünkü bir raporunda, metalden elde edilen karların arttığını ve daha fazla çekilme olabileceğini belirtti. Moore, "Yine de Avrupa'daki borç krizine dair endişeler, düşük faiz oranları ve enflasyon kaygıları altın için boğa piyasası yaratıyor" ifadelerini kullandı.

Külçe altının onsu, Londra'da 8.21 dolar veya yüzde 0.6 gerileyerek 1,466.72 dolar oldu. Fiyatlar bugün erken saatlerde yüzde 0.2 yükselişle 1,478.18 dolar olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Haziran vadeli altın ise New York Comex'te 1,478 dolara çıktıktan sonra yüzde 0.4 gerileyerek 1,467.60 dolara indi.