Advertisement

Almanya'nın, bütçe açığı sorunu yaşayan Yunanistan'ın daha fazla mali yardıma ihtiyaç duyabileceği uyarısında bulunması, Portekiz'in geçen hafta 80 milyar euroya (116 milyar dolar) kadar çıkabilecek yardım paketi talebinin ardından, Avrupa borç krizine ilişkin endişeleri artırdı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, bir yıldır devam eden borç krizinin kökü olan yunanistan'ın, yeniden mali sağlığına kavuşabilmesi için, kurtarma fonu faizinde diğer bir indirim ya da geri ödeme vadelerinin daha da uzatılmasına ihtiyaç duyup dumadığının belli olmadığını söyledi.

Schaeuble, 9 Nisan'daki Avrupalı maliye bakanlarının toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Biz, aynı zamanda Yunanistan hükümeti ve Yunan mevkidaşım, kurtarmanın yeterli olduğu konusunda iyi bir şey söyleyemeyiz" dedi ve "Bu yardımın yeterli olup olmadığı ve nasıl devam ettiği yakından izlenecek" şeklinde görüş bildirdi.

Almanya'nın şüpheleri, Yunanistan'ın doğru yolda olduğu şeklindeki resmi söylemle çelişiyor ve bu durum, savaş sonrası Avrupa'nın bir ekonomik başarı nişanı olan Euro için bir yaşamsal tehdit olan borç krizini yenmeye yönelik çabaları olumsuz etkiliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın geçen hafta, 3 yıllık aradan sonra politika faizini artırması zayıf ekonomiler üzerinde ek yük oluşturuyor.

Tahvil yatırımcıları, Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvilini almak için Almanya tahviline göre 938 baz puan daha fazla faiz ödemek durumunda bulunuyor. Bu fark, yardım isteyen ikinci ülke olan İrlanda için 577 baz puan seviyesinde. Mayıs ortasında yardım paketini hayata geçirmeyi planlayan Portekiz için ise bu fark 518 baz puan seviyesinde.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin de aralarında bulunduğu yetkililer, Yunanistan'ın borçlarını geri ödeyemeyebileceği görüşüne karşı çıkıyor ve bütçe ksııntılarının, vergi artırımlarının ve 50 milyar dolarlık varlık satışının ekonomiyi iyileştirebileceğini düşünüyor.