Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, bugün Alcoa Inc.'nin kar açıklaması ile başlayacak bilanço döneminin hemen öncesinde, Schneider Electric SA'nin Tyco International Ltd. için satınalma teklifi ile birlikte yukarı yönde hareket etti. Bu yükseliş ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, iki günlük kayıplarının bir kısmını geri alabilir.

Tyco International % 5.6 değer kazandı. New York Borsası seansının ardından karını açıklayacak olan Alcoa Inc.'nin hisseleri yüzde 1 prim yaptı. NYSE Euronext, bileşik Avrupa işlemlerinde, dün Frankfurt merkezli Deutsche Boerse AG ile 9.67 milyar dolarlık birleşme anlaşmasını tekrar teyit etmesinin ardından yüzde 0.4 değer kaybetti. American Medical Systems Holdings Inc. hisseleri, Endo Pharmaceuticals Holdings Inc.'nin şirketi satın alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından değer kazandı. QuickLogic Corp., ilk çeyrekte ciro tahminini düşürmesinin ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 10 düştü.

Haziran vadeli S&P 500 endeks kontratı, New York saati ile 07:462da, yüzde 0.2 artarak 1,326.50 puana çıktı. Dow Jones vadelisi yüzde 0.2 yükselerek 12,352'ye çıkarken, Nasdaq 100 vadelisi yüzde 0.3 kazançla 2,324.75 puana ulaştı.

Viyana'da Semper Constantia Privatbank AG'den Philipp Musil, "Son ralli oldukça etkileyiciydi" dedi ve Şimdi bir desteğe ihtiyacımız var ve bu destek şirket karlarından gelebilir. Bu durum, rallinin sürdürülebilirliğine tetikleyebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Aralarında JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Google Inc.'nin de bulunduğu 11 S&P 500 Endeksi şirketi mali sonuçlarını bu hafta açıklayacak.