Advertisement

Finans Merkezi programında Levent Oğuz ile Gökhan Şen'in sorularını yanıtlayan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, para politikasının sert bir enstrüman olduğunu ve kimseye dokunmayan faiz hareketleriyle bir yere varılamayacağını söyledi.

2001 KRİZİNDEN SONRA MERKEZ BANKASI KENDİNİ İYİ YENİLEDİ

Merkez Bankası'nda 2001'deki krizden bu yana önemli bir bilgi birikimi oluştuğunu belirten Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, "Türkiye'nin 2002 krizine kadar bir Para Politikası Kurumu anlamında Merkez Bankası yoktu. Artık piyasaların da izleme kalitesi çok yükseldi" dedi. Akat, bankanın yeni başkanının kim olacağına dair soruyu, "Bankanın yeni başkanının kim olacağı konusunda sürpriz bir sonuç olacağını sanmıyorum" şeklinde yanıtladı.

"İLK GÜNDEN BERİ GETİRİLEN SIKILAŞTIRMANIN YETERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM"

Para politikasının özünün kredi hacmini kontrol etmekten geçtiğini dile getiren Akat, Merkez Bankası'nın para politikasının başarılı olup olmayacağına dair ise, "Ben bu parasal miktar sıkılaştırmasına baştan beri taraftarım ancak ilk günden beri getirilen sıkılaştırmanın yetersiz olduğunu düşündüm. Türkiye'nin yarım puanla gitmeyecek kadar ciddi bir kredi genişleme ritmi yakaladığı ortadaydı. Para politikasının sorunu burada. Para politikası sert bir enstrümandır. Faiz yükseltmek bir takım şirketleri batırmak demek. Yoksa kimsenin zarar etmediği, kimseye dokunmayan faiz hareketleriyle bir yere varamazsınız" diye konuştu. Para politikasının yumuşak bir enstrüman olmadığını savunan Akat, "Para politikası başarılı olur mu olur. Ancak 'Bu karşılık oranlarıyla arzulanan sonuca ulaşır mı?', esas soru budur" şeklinde konuştu.

Asat, ayrıca Merkez Bankası'nın mali piyasalardan bağımsızlığının sağlanması gerektiğinin altını çizdi.