Advertisement

BRÜKSEL (A.A) - 11.04.2011 - NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afrika Birliği'nin Libya'da ateşkes girişimini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, herhangi bir ateşkesin "güvenilir ve ispatlanabilir olması gerektiğini" söyledi.

NATO Karargahında basın toplantısı düzenleyen Rasmussen, Libya'dan bugüne dek birçok ateşkes açıklaması yapıldığını ama uygulanmadığını kaydederek, bundan sonra yapılacak bir ateşkes ilanında "etkin izleme mekanizmasına ihtiyaç duyulacağını" bildirdi.

Rasmussen, Libya'daki krizin sadece askeri önlemlerle çözülemeyeceğini vurgulayarak bölgesel örgütler başta olmak üzere uluslararası toplumun siyasi çözüm arayışlarını takdir ettiklerini ama herhangi bir çözümün sivillerin korunması başta olmak üzere "BM Güvenlik Konseyi'nin Libya konusunda aldığı kararları hayata geçirmesi ve Libya halkının reformlar konusundaki meşru taleplerini karşılaması gerektiğini" dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Afrika Birliği'nden, Kaddafi güçlerine saldırıları azaltarak ateşkes arayışına destek vermeleri yönünde NATO'ya herhangi bir talep gelmediğini ve İttifak'ın Libya'daki operasyonunun temposunu sivillerin korunması hedefinin belirleyeceğini ifade etti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin muhalifleri El Kaide'yle bağlantılı gösteren açıklamalarıyla ilgili "Şu anda Libya'da yaşananlarda El Kaide'nin kaydadeğer bir rol oynadığına dair elimizde hiçbir bilgi yok. Bununla birlikte, daha uzun vadede mevcut açmazın Libya'yı teröristler ve aşırı grupları besleyecek bir zemine dönüştürme ihtimali elbette bir endişe kaynağıdır. Bu ihtimali önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Libya'daki soruna biran önce siyasi çözüm bulunması umudumun bir nedeni de budur" şeklinde konuştu.-TÜRKİYE-AFGANİSTAN-PAKİSTAN ÜÇLÜ ZİRVESİ-Genel Sekreter Rasmussen, NATO'nun Türkiye'nin Pakistan ve Afganistan'ın aralarındaki sorunların çözülmesi için yürüttüğü arabuluculuğu ve tarafları aynı masa etrafında buluşturmasını destekleyip desteklemediğinin sorulması üzerine, "Afganistan'daki sorunları çözmeyi hedefleyen tüm inisiyatifleri takdir ediyoruz" dedi.