Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, şirket satın alma anlaşmaları ve yatırımcıların şirket karlarının iyi çıkacağı yönündeki beklentilerinin iyimserliği artırması sonrası yukarıda açıldı. Bu çıkışlar ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, iki günün ardından yönünü yukarı çevirdi.

Global Crossing Ltd., kar etmeyen genişband hizmet sağlayıcısı Level 3 Communications Inc.'in şirketi yaklaşık 1.9 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya varması sornası yüzde 78 değer kazandı. Level 3 hisseleri ise % 24 yükseldi. Tyco International Ltd., konuya yakın kişilerin Bloomberg News'a kaydettiklerine göre, Schneider Electric SA'nın şirketi satınalmak için teklif vermesi sonrası yüzde 3.2 yükseldi. New York Borsası kapandıktan sonra karını açıklayacak olan Alcoa Inc. yüzde 0.8 prim yaptı.

S&P 500 Endeksi, New York saati ile 09:34'te yüzde 0.2 yükselerek 1,331.18 puana çıktı. Gösterge endeks, daha önceki iki seansta yüzde 0.6 düşmüştü. Dow Jones Endeksi ise 28.31 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 12,408.36 puana çıktı.

Philadelphia'daki Janney Montgomery Scott LLC'den şef yatırım stratejisti Mark Luschini, "Şirket Amerika çok güzel bir şekil almış durumda" dedi ve Bu durum, şirketlerin daha stratejik satın almalara girişmesi için potansiyel yaratıyor. hisse senedi fiyatları, şimdilerde olduğu üzere, makul düzeyde kaldığı sürece, şirket birleşme ve satın almaları sürecek. Halen şirket karlarının artmaya devam etmesi için göreceli olarak verimli bir iklimdeyiz" şeklinde görüş bildirdi.