Advertisement

Güne fazla haberle uyanmayan Avrupa Endeksleri ikinci yarıya da irili ufaklı şirket birleşme ve satın alma haberleri ile başladı. Diğer yandan Japonya’dan gelen deprem haberleri ve yapılan tsunami uyarısı ise moralleri bozdu. Yen’de , Dolara karşı kuvvetlenme görülürken risk iştahındaki dönüş ile beraber Euro / Dolar paritesi 1.4433 seviyesine indi ve % 0.35 düşüş gösterdi. Almanya Dax Endeksi % 0.21 düşerken, İngiltere FTSE 100 Endeksi ise % 0.02 yukarıda. İngiltere’de baz metaller ve elektrik üreticileri hisseleri yükselirken, teknoloji ve petrol ve gaz şirketlerinin hisseleri ise yükseliyor. Avrupa genelinde sanayi sektörü % 1.67 düşüş gösterirken, defansif sağlık sektörü ise % 1.01 primli.

ABD POZİTİF BAŞLANGIÇ YAPTI, ENFLASYON ENDİŞELERİ HAKİM

Global Borsalardaki, borsaların kendilerini de kapsayan satın alma haberleri ABD hisselerine umut verirken, bono piyasası ise enflasyonu fiyatlamaya devam ediyor. FED’in dünyadaki benzerlerinden daha geç faiz artışlarına ve parasal sıkılaştırmaya gitmesinin enflasyonu körükleyeceğini düşünen oyuncular bonolarda satışa geçiyorlar ve ABD Doları bazlı varlıklara yönelmiyorlar. 10 yıllık ABD tahvil faizinin % 3.5791 seviyesine çıktığı günde PIMCO’dan gelen açıklamalar da önemli kabul ediliyor. Dünyanın en büyük tahvil-bono fonunun yöneticisi olan Gross, daha önce yaptığı açıklamada ABD tahvillerinin cazibesi olmadığını iddia etmişti. Sermaye piyasasına gönderilen ve fonun içeriğini açıklayan belgelerde hazine kağıtlarında eksiye geçtiği görülen Gross böylece hazine kağıtlarına karşı pozisyon almış oldu. ABD 10 yıllıkları ile enflasyona endeksli tahvillerin getirisi arasındaki fark son 3 yılın zirvesine çıktı. Böylece enflasyon beklentilerinin güçlendiğini ve daha fazla faiz talep ettiklerini belirten yatırımcılar piyasaya hakim oldular. ABD’de enflasyon verisi bu hafta açıklanacak ve tüketici enflasyonunun son seyri görülecek.

TL SIKIŞIKLIĞI İLE BAŞLAYAN HUZURSUZLUK DEVAM EDİYOR

Bankalara uygulanacak olan karşılıkların 15 Nisan’dan geçerli olmak üzere devreye girecek olması piyasa üstünde geçici bir satış baskısı yaratıyor. Cuma günü faiz piyasasına gelen satış bugün de devam etti, gösterge tahvilin bileşik faizi % 8.82 düzeyine çıktı. TL ise, Dolara karşı değer kaybediyor ve 1.5117’de. yarım Euro + yarım Dolardan oluşan Sepet Kur ise 1.8481 düzeyinde.

İMKB’de gün boyu yatay seyir yaşandı. Bankacılık Endeksi % 0.71 aşağıdan işlem görürken bileşik endeks ise % 0.23 aşağıda ve 67.938 puan seviyesinde. Sanayi hisseleri ise günü % 0.13 yukarıdan işlem görerek sürdürüyorlar.

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü