Advertisement

Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı (Bursa Oto Show Fuarı 2011) açıldı.

TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) işbirliği, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteğiyle hazırlanan Bursa Oto Show Fuarı'nın açılışı, yoğun katılımla Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde yapıldı.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, Bursa'nın, Marmara Bölgesi'nin ticaret ve sanayi bakımından en önemli merkezlerinden biri olduğunu belirterek, ''Başta tekstil, otomotiv, makine, gıda ve deri sanayi olmak üzere, pek çok imalat sektörü, Bursa'nın sanayi ve ticaret hayatında önemli etkinlikler meydana getirmektedir'' dedi.

Ülke ihracatının önemli bir kısmından pay alan, otomotiv sektörünün üssü olarak kabul edilen Bursa'nın, gerek ana sanayi üretim kapasitesi, gerekse yan sanayi açısından sektörde lokomotif bir şehir niteliği taşıdığını vurgulayan Erce, şöyle konuştu:

''Bu bakımdan Bursa'da otomotiv sektörüne yönelik düzenlenen Bursa Oto Show Fuarı'nın önemi daha da artmaktadır. 2009 yılında 89 bin 650 kişi tarafından ziyaret edilen Bursa Oto Show Fuarı'nda otomobil, 4x4, ticari araç, motosiklet markaları ve sektörde faaliyet gösteren, tuning ve aksesuar firmaları yer almıştır. Bu yıl da toplam 45 bin metrekare alanıyla Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin, markaların yeni modellerinin sergileneceği, sektör temsilcileri ile otomobil tutkunlarının sektördeki yenilikleri bir arada görme ve inceleme fırsatını yakalayacakları bir fuara ev sahipliği yapacağını umuyorum.''

Geçen yıl ODD desteğiyle Türkiye'nin 6 ayrı ilinde düzenlenen fuarlarda, toplam 139 bin metrekare alanda, 45 markanın katılımıyla yaklaşık 1 milyon ziyaretçiye ulaşıldığını dile getiren Erce, 2011 yılında ise Bursa, Adana, Antalya, İzmir ve Gaziantep yöresel fuarlarının planlandığını anlattı.

Erce, 2010 yılında toplam otomotiv sektörünün 793 bin adet pazar, 1 milyon 95 bin adet üretim, 754 bin adet taşıt ihracatı gerçekleştirirken, toplam sektör ihracatının değerinin 15 milyar 906 milyon dolara ulaştığını belirterek, şöyle devam etti:

''2011 yılı Ocak-Mart döneminde de geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam pazar yüzde 79,6 artarak 192 bin 488 adete, üretim yüzde 18,2 artarak 304 bin 414 adete, ihracat yüzde 4,9 artarak 213 bin 503 adete ve ihracat değeri de yüzde 9,8 artarak 4 milyar 650 milyon dolara ulaştı. 2023 hedefimiz dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olmak. Bu hedef içinde ihracat hedefimiz 500 milyar dolar ve otomotiv sektör ihracat hedefi ise 75 milyar dolardır. Otomotiv hedeflerimize iç pazarımızı belirli bir büyüklüğe getirmeden ulaşmamız oldukça zor gözükmektedir. Ancak daha fazla üretim, daha fazla istihdam, daha fazla yatırım, daha fazla ihracat, ekonomik ölçeklere ulaşım ile mümkün olabilir.''-''TÜRKİYE OTOMOTİV PAZARI, POTANSİYELİNİN ÇOK GERİSİNDE''-JD Power verilerine göre, Türkiye'nin, bin kişiye düşen 134 araç ile Batı Avrupa ülkeleri ortalaması olan 605'in çok gerisinde olduğunu vurgulayan Erce, ''Batı Avrupa'da en düşük rakam bir bisiklet ülkesi olan Hollanda ve sayı 267. Türkiye, Doğu Avrupa ülkeleri arasında ise sonuncu. Doğu Avrupa ortalaması 313 adet. Kore'de bin kişiye düşen araç sayısı ise 332. Bu rakamlardan da görüleceği üzere, Türkiye otomotiv pazarı potansiyelinin çok gerisinde bulunuyor'' dedi.

Erce, mevcut vergi mevzuatının maalesef potansiyel üzerinde baskı yarattığını dile getirerek, ''Evet, devletin vergi gelirlerinin azalmaması gerekiyor, burada hepimiz mutabıkız. Ancak vergi mevzuatının, pazarı ve sektörü geliştirecek, devletin vergi gelirlerinde azalma yaratmadan yeni bir düzenlemeye ihtiyacı vardır'' diye konuştu.-FUARLA İLGİLİ BİLGİLER-Bu yılın ilk oto show fuarı olma özelliğini taşıyan, sektördeki önemli markaların en son modellerinin sergilendiği, yeni modellerin lansmanlarının yapıldığı Bursa Oto Show 2011 Fuarı'na 21 otomobil ve 50 aksesuar firması katılıyor.

17 Nisan'a kadar gezilebilecek, 130 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuar süresince Honda Civic HB, Citroen C5, Proton Saga, Persona, Peugeot 508 modellerinin Türkiye lansmanları, Mercedes C Facelift, Chery limuzin, LPG İnkagaz BMD, Iveco 4x4, Subaru Impreza STI 300 HP, Fiat Doblo Conformatic Vites, Hyundai Accent Blue, Renault Latitude, Nissan Micra, Juke, Yeni Xtrail modellerinin Bursa lansmanları yapılacak.

Fuar çerçevesinde açılan ''Geçmişten Günümüze Klasik Araba Sergisi''nde ise 1959 model Cadillac, 1960 model Mercedes, 1960 model 190 SL Mercedes, 1965 model Ford Mustang, 1967 model Ford Corvette, 1955 model Ford Thunderbird, 1974 model Volkswagen, 1967 model Austin Harley, 1969 model Jaguar, 1970 model Rolls Royce ilgililere nostalji yaşatacak.

Fuarın açılışına, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu ile çok sayıda davetli katıldı.