Advertisement

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, "babasının gitmesinden bahsetmenin gülünç olduğunu" söyledi.

Seyfülislam Kaddafi, BFM televizyonuna hafta sonunda verdiği ve bugün yayımlanan demecinde, "Babam herşeyi kontrol etmek istemiyor, yaşı ilerledi. Sahne önüne yeni bir eliti, ülkeyi yönetecek genç elitleri çıkarmak istiyoruz. Yeni kan istiyoruz, Libya'nın geleceği için istediğimiz bu. Ama liderin gitmesinden bahsetmek gerçekten gülünç" diye konuştu.

İsyan hareketinin başlamasından bu yana ülkede herşeyin değiştiğini söyleyen Seyfülislam Kaddafi, "Gelecekteki Libya, lider (Kaddafi) ile, Seyfülislam ile halk ile Libya'nın doğusu batısı, güneyi ile şimdiye kadar bilmediğiniz tamamen farklı bir Libya olacak. Hepimiz bir ailenin parçasıyız ve yeni Libya'yı inşa edeceğiz" dedi.

Öte yandan Libya'nın resmi Jana ajansının haberine göre, Libya Dışişleri Bakanlığı, silahlı bir milyon Libyalının ülke topraklarını ve Misrata kentini savunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Libya Dışişleri Bakanlığının BM Güvenlik Konseyi'ne, Afrika Birliği ve Avrupa Birliği'ne, insani yardım görüntüsü altında Libya topraklarına yönelik her türlü saldırıya silahlı halkın direneceği bilgisini verdiği belirtildi.

Avrupa Birliği, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a, AB'nin Misrata'nın 300 bin sakinine insani yardım sağlanması için askeri yöntemler de dahil her türlü harekete geçmeye hazır olduğunu bildirmişti.