Advertisement

Fed başkanları, bankanın yakın zamanda “sıfır” a yakın seyreden faizlerini, Avrupa Merkez Bankası gibi artırma ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Başkanlar, artan emtia fiyatlarının ABD enflasyonu üzerindeki etkisini şimdilik önemsememeyi tercih ediyor.

Pazartesi günü New York Ekonomi Kulübünde konuşma yapan Fed Başkanı Yardımcısı Janet Yellen, ABD'nin para politikasının doğru bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini savundu. Yellen'a göre, artan petrol, hububat ve diğer emtia fiyatlarının etkisi ekonomiyi rayından çıkaracak derecede kuvvetli değil.

Fed Başkan Yardımcısı, rekor emtia fiyatlarının herhangi bir şoka sebep olmadığı sürece, ABD'nin para politikasının değiştirilmeyeceğinin altını çizdi. Fed Başkanı Bernanke gibi Yellen da, enflasyonun kalıcı olmadığını düşünenler arasında yer alıyor.

Diğer bir Fed yetkilisi ve New York Fed Başkanı olan William Dudley de bu görüşe katıldığını, Tokyo'daki konuşmasında ifade etti. Dudley, erkenden ortalığı ateşe vermenin anlamı olmadığını dilet getirdi.