Advertisement

Meclisteki iktidar ve muhalefet partilerinin listeleri ilgi çekti. Ak Parti yeni isimlerle dikkat çekerken, CHP'de Ergenekon sanıklarından bazılarına listelerde yer verildi. MHP ise büyük sürpriz yapmazken, AKP'den MHP'ye geçen adayları ilk sıradan aday gösterdi.

AKP, Doğu, Güneydoğu ve Sahil Bölgeleri'ne ağırlık verdi

Ak Parti'de 12 Haziran seçimlerde ağır toplar Doğu ve Güneydoğu illerinden aday gösterilirken, sahil bölgelerinde güçlü isimler yer buldu. Aday gösterilen bakanların bazılarının seçim bölgeleri değiştirildi.

Aralarında eski bakan ve parti yöneticilerinin de yer aldığı 185 milletvekili ise liste dışı kaldı.  Aday listelerinde devlet bakanları Mehmet Aydın ve Selma Aliye Kavaf dışındaki bakanlar kurulu üyelerinin tamamı yeniden aday gösterildi.

Ak Parti'de mevcut 333 milletvekilinden 148'i yeniden listelerde yer alabildi. Listede 78 kadın ve 11 engelli, milletvekili adayı gösterildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Birinci Bölge birinci sıradan milletvekili adayı gösterilirken, Alparslan Türkeş'in oğlu, Ahmet Kutalmış Türkeş de İstanbul'dan, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yine İzmir listesinde yer aldı.

AKP'de dikkat çeken isimler

AKP'nin dikkat çeken bazı adayları arasında ise Eski Hak-İş Başkanı Salim Uslu (Çorum), Futbolcu Hakan Şükür (İstanbul 3. Bölge), Eski Emniyet Müdürü Oğuz Kağan Köksal (Kırıkkale), Eski İstanbul Valisi Muammer Güler (Mardin), Eski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar (Trabzon) oldu.

Diğer yandan Başbakan Tayyip Erdoğan, kendine yakın isimleri de yeniden meclise taşıyor. Bu isimler arasında Erdoğan'ın başdanışmanları Yalçın Akdoğan (Ankara), Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Çağatay Kılıç (Samsun), gazeteciler Mehmet Metiner (Adıyaman) ve Şamil Tayyar (Gaziantep), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu (Diyarbakır) bulunuyor.

Eski bakanlardan Kürşad Tüzmen, Sait Yazıcıoğlu, Osman Pepe, Hilmi Güler, Kemal Unakıtan, Atilla Koç ile Zeki Ergezen, Zafer Üskül ise Ak Parti'de aday listelerinde yer almadı.

CHP eski isimleri geride bıraktı

Aday listelerinde en büyük değişimin Cumhuriyet Halk Partisi'nde yaşandığı düşünülüyor. Yüksek Seçim Kurulu'na sunulan aday listesinde 101 milletvekilinden 64 isim liste dışı kalırken, Deniz Baykal dönemindeki birçok ismin tasfiye edilmiş olması dikkat çekti.

5 dönem milletvekilliği ve yaklaşık 10 yıl süreyle genel sekreterlik görevini yürüten Önder Sav, Kemal Anadol, Mehmet Sevigen, Onur Öymen, Hakkı Süha Okay ve Yılmaz Ateş gibi önemli isimler liste dışı kaldı.

Diğer yandan birçok Ergenekon davası tutuklusu sanık CHP listelerinde yer buldu. Ergenekon'dan aday listesine çıkartma yapan isimler şöyle oldu:

Prof. Dr. Mehmet Haberal (Zonguldak), Gazeteci Mustafa Balbay (İzmir), Eski ATO Başkanı Sinan Aygün (Ankara), Eski YARSAV Başkanı Emin Ülker Tarhan (Ankara), Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlarından Rıza Türmen (İzmir), Sanatçı Sabahat Akkiraz (İstanbul), Gazeteci Oktay Ekşi (İstanbul), Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi (İstanbul).

Eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcı İlhan Cihaner, Eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Eski Bakanlardan Tayyibe Gülek, Murat Karayalçın, Ercan Karakaş, TBMM Başkanlarından Hikmet Çetin, Eski İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek ise listelerde yer alamadı.

MHP, AKP'den geçen adaylara destek verdi

Milliyetçi Hareket Partisi'nin YSK'ya verilen listesinde ise 72 milletvekilinden 27'si yer bulamadı. MHP'nin meclis grubundaki 45 milletvekili ise yeniden aday gösterildi.

Ak Parti'den MHP'ye geçen siyasiler birinci sıralarda yer buldu.

MHP'nin listesinde dikkat çeken isimler arasında  AKP'den istifa ederek MHP'ye geçen Murat Başesgioğlu (İstanbul), TBMM Başkanvekili Meral Akşener (İstanbul), Ergenekon davası sanıklarından emekli tümgeneral Engin Alan (İstanbul), Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu (Kayseri), Eski Maliye Bakanları'ndan Sümer Oral (Manisa), Eski Bayındırlık ve İskan bakanı Koray Aydın (Trabzon), eski bakan Bahattin Şeker (Bilecik), Prof. Dr. Ümit Özdağ (İstanbul) ve Eski Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız (Karabük) aday oldu.

BDP yine bağımsız adaylarla seçime girecek

Barış ve Demokrasi Partisi'nin destekleyeceği bağımsız adaylardan Leyla Zana ve Hatip Dicle dikkat çeken isimlerden oldu.

BDP, meclisteki birçok mevcut adayını yeniden bağımsız başvurularında desteklerken, kapatılan DTP'den sonra geçtiğimiz dönem BDP'de yer almamış olan Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk de yeniden başvurularını yaptı.

BDP'nin desteklediği bağımsız adaylardan öne çıkan isimler arasında da BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adil Kurt, Esat Canan (Hakkari), Aysel Tuğluk, Özdal Üçer, Nazmi Gür ve Kemal Akdaş (Van), Şerafettin Elçi, Leyla Zana, Altan Tan, Eminey Ayna, Nursel Aydoğan ve KCK tutuklusu Hatip Dicle (Diyarbakır) yer aldı.