Advertisement

Uluslararası Para Fonu'nun Dünya Ekonomik Görünümü Raporu'nda ABD ve Japonya'nın büyüme tahminleri, bütçe açıkları ve nükleer krizin etkileri gerekçe gösterilerek indirildi. Bunun üzerine Asya'daki hisseler aylık en sert değer kaybını yaşadı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 gerileyerek, Nikkei 225 Endeksi'nin depremin ardından kaydettiği sert düşüşten bu yana en büyük değer kaybına öncülük etmiş oldu. Tohoku Electric Power Co. Japonya'da  Pazartesi günü meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin ardından bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşanması sebebiyle yüzde 3.2 geriledi. Dünyanın 1 numaralı maden şirketi BHP Billiton Ltd. petrol ve bakır fiyatlarındaki gevşemeyle yüzde 1.5 değer kaybetti. Çin'in en büyük offshore petrol üreticisi Cnooc Ltd. da yüzde 3.5 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 15 Mart'tan bu yana en büyük kayıbını kaydetti ve yüzde 1.3 gerilemenin sonucunda 134.83 puandan işlem gördü.

Yatırımcı duyarlılığının belirsizlikler sebebiyle değişken olduğuna dikkat çeken Vivace Capital Management Co.'nun yöneticilerinden Ikuo Mitsui, Japonya'dan kaynaklanan arz kesintisine ilişkin endişelerin olduğunu söyledi. Mitsui, bunun küresel ekonomiyi nasıl etkileyeceğinin endişe konusu olduğunu, aynı zamanda ABD'de de benzin fiyatlarından kaynaklanan bir baskı olduğunu belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz üç hafta boyunca, Japonya'da 11 Mart'taki depremin ardından kapatılan fabrikalarda üretimin yeniden başlaması, olumlu ekonomik veriler ve yüksek şirket kârlarının etkisiyle üst üste yükseliyordu.