Advertisement

Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu yayınlayan IMF'nin, depremin ardından ülkenin yeniden inşasına çalışan Japonya'nın büyüme tahminini düşürmesiyle Japon hisseleri bir ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Toyota Motor ve Honda Motor Co., SMBC Nikko Securities Inc.'in geçtiğimiz ayki depremden kaynaklanan arz kesintilerinin, iki şirketin kârlarına zarar vereceğini söylemesinin ardından değer kaybetti. Ölçüm aletleri üreticisi Shimadzu Corp., Mizuho Securities'in şirketin notunu düşürmesiyle yüzde 4.4 geriledi. Japonya'nın 1 numaralı enerji araştırma şirketi Inpex Corp. ise petrol fiyatlarındaki gevşemenin etkisiyle yüzde 5.7 düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 2 kayıpla 9,522.14 puana geriledi. Topix Endeksi ise yüzde 1.9 zararla 836.31 puandan işlem gördü. her iki endeks de böylece 15 Mart'tan bu yana en sert kayıplarını kaydetmiş oldu. Hisselerin kayıpları, Tokyo Electric Power'ın radyasyon sızıntısının kötüye gittiğini açıklamasının ardından daha da derinleşti.

Yatırımcıların güveninin belirsizlikler sebebiyle azaldığını belirten Vivace Capital Management Co.'nun yatırımcılarından Ikuo Mitsui, "arz kesintilerinin küresel ekonomiyi nasıl etkileyeceği de merak konusu" dedi.