Advertisement

Tokyo'da birbiri ardına olan depremlerin sürmesiyle güvenli varlık arayışı yeniden yükseldi ve Yen, Dolar, İsviçre Frangı değerlendi.

Asya hisselerindeki sert düşüş ve Japonya'nın Fukuşima'daki nükleer krizin derecesini Çernobil felaketinin seviyesi olan 7'ye yükseltmesiyle yen, 16 büyük para biriminin hepsi karşısında güçlendi. Yeni Zelanda doları ise Avustralya Doları karşısında ülkenin merkez bankasının tarımsal ihracat fiyatlarının yüksek kalacağını söylemesi üzerine, en yüksek seviyesine yaklaştı.

Risk duyarlılığındaki artışın yatırımları etkilediğini belirten Royal Bank of Scotland Group'un stratejistlerinden Greg Gibbs, yenin güçlenmesinin ardındaki sebebin bu olduğunu savundu.

Yen, euro karşısında yüzde 1.3 değerlenerek 120.52 seviyesine çıktı ve 16 Mart'tan bu yana en büyük günlük kazancını kaydetti. Japon yeni, dolar karşısında da prim yaptı ve 84.60'dan 83.75'e yükseldi. Dolar ise euro karşısında güçlenerek 1.4436'dan 1.4387'ye çıktı.

İsviçre Frangı, euro karşısında 1.3087'den 1.2985'e yükselirken, dolara karşı da güçlenerek 90.26 centten işlem gördü. Frank, dolar kaşrısında gün içinde 90.20 seviyesinden 23 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyini test etti.

Japonya'da Tokyo'nun doğusunda yer alan Chiba'da bugün 6.2 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.