Advertisement

Uluslararası Para Fonu IMF'nin yüksek petrol fiyatlarının küresel ekonomik büyümeye risk oluşturacağını belirterek ABD ve Japonya için büyüme beklentilerini indirmesiyle petrol talebinin düşeceği endişeleri petrol fiyatlarını ikinci günde geriletti.

IMF'nin ABD'nin 2011'de geçen yıla oranla daha yavaş büyüyeceği tahmininde bulunmasıyla vadeliler 5 aydaki en büyük 2 günlük düşüşüne yöneldi. IMF'nin tahminlerini aşağı çekmesinde ülkedeki işsizlik oranının yüzde 8'in üzerine oluşu ve Tüketici Güveninin azalması da etkili oldu. Afrika Birliği, Libya'daki ateşkes konusunda uzlaşmaya çalışırken ve Nijerya seçimlere hazırlanırken petrol fiyatları geriledi.

Australia & New Zealand Banking Group'ta emtia bölümü yöneticisi olan Mark Pervan, "Piyasanın yüksek fiyatlara bağlı olarak talepte azalma olacağı konusunda endişeleri var. Libya'daki ateşkes ihtimali ve Nijerya'daki seçimleri piyasa yakından izleyecek" dedi.

Mayıs vadeli petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 1.77 dolar veya yüzde 1.6 düşerek 108.15 dolar oldu. Dün, kontrat 2.87 dolar veya yüzde 2.5'luk düşüşle 109.92 dolar olarak 2 günde %4.1 değer kaybetti.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin büyümeyi tehdit eden 'ana risk' olduğunu belirten IMF, petrolün 2011'de yüzde 36 değerleneceğini ve varil başına 107.16 dolar olacağı tahmininde bulundu. IMF'nin bu yılki Ocak ayı petrol fiyatı tahmini 89.50 dolar/varil idi.