Advertisement

MSCI Borsa ENDEKSLERİ İLK GÖSTERGE

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Kasım ayında başladığı düşüş trendinin sonuna geldi. Gelişmiş ülkelerde büyümenin, artmayan faizler eşliğinde hisse senetleri için iyi bir fırsat olduğunu düşünen yatırımcılar diğer yanda ise enflasyonist baskılarla uğraşan gelişen ülke hisselerinden çıktılar. Şubat ayında iyice belirginleşmeye başlayan ayrışma, aradaki makasın % 10’u geçmesi ile doyma noktasına ulaştı. Mart ayında, Avrupa kaynaklı gelişmelerin tekrar gündeme gelmesi ile birlikte gevşeyen gelişmiş ülke (DM) borsaları, gelişen piyasalarla (EM) farkı koruyamamış oldular.

Mart ayında başlayan hisse senedi rallisi tüm dünyaya yayılırken, borç krizi haberleri ile fazla sarsılmayan gelişen EM hisseleri farkı kapatmayı başardılar. Son gelinen noktada, sene başından bu yana getirisi % 5.36 olan MSCI Dünya Endeksi ile getirisi % 4.24 olan MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ni görmek mümkün, MSCI Dünya Endeksi’nden Gelişen Avrupa Ülkelerini çıkarınca ise sene başından bu yana getiri ise % 4.11 düzeyinde. Sadece Gelişmiş Piyasaları ele alınca ise endeks 22 gelişmiş ülkenin borsalarıyla ortalama % 4.99 değer kazanmış durumda.

KREDİ PİYASALARI DA HAREKETİ DOĞRULUYOR

Sadece hisse senetleri değil, kredi piyasaları da hareketi doğruluyor. Aşağıdaki grafikte gelişmiş ülkelerin riskine karşı kullanılan 5 yıllık risk primleri ile gelişen ülkelerin risk primleri görülüyor. Kavuniçi rankle ifade edilen riskin son turda ciddi şekilde aşağı geldiği görülüyor, özellikle Mart ayından sonra gevşeyen endekse bakınca beyaz çizgi ile görülen gelişen ülke risk primi göze batıyor. Aralık – Ocak ayında 100 baz puanı geçen makas son dönüşte kapanmış durumda.


Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü