Advertisement

(A.A) - Son 5 yılda, yaklaşık 100 milyon tonluk artışla 808 milyon tona ulaşan dünya mısır üretiminin, 2012 döneminde 841 milyon tona çıkması bekleniyor.

AA muhabirinin Uluslararası Hububat Konseyi'nin (IGC) dünya hububat üretim ve tüketimine ilişkin raporundan aldığı bilgiye göre, Temmuz 2010/Haziran 2011 dönemindeki dünya mısır üretiminin geçen yılın 5 milyon ton altında 808 milyon ton civarında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Konsey, dünya mısır üretiminin geçen yıldan düşük olmasına rağmen hala kayıtlardaki en yüksek rekolte olduğunu belirttiği raporunda, mısır hasadının henüz tamamlanmadığı Güney Afrika için öngörünün düşürüldüğü ancak Brezilya için yükseltildiğini vurguluyor.

Aynı dönemde dünya mısır tüketiminin ise geçen yıla göre 26 milyon ton artışla, 842 milyon ton seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor. Tüketimdeki artış, yem sektörünün yanı sıra, etil alkol ve nişasta üretimindeki talep yükselmesine bağlanıyor.

Dünya mısır ticaretinin de geçen yılın 8 milyon ton üzerinde, son üç yılın en yüksek değeri olarak 94 milyon tona ulaşması bekleniyor.-GELECEK SEZON ÜRETİM 33 MİLYON TON ARTACAK-Üretim ve tüketim tahminleri ışığında dünya dönem sonu mısır stoklarının geçen yıla göre 34 milyon tonluk azalmayla 118 milyon ton düzeyine gerileyeceği öngörülüyor.

Raporunda, 2011-2012 dönemine ilişkin tahminlere de yer veren IGC'ye göre, gelecek sezon, mısır üretiminde önemli bir iyileşme bekleniyor. Dünya mısır üretiminin 2012 döneminde 33 milyon ton artışla 841 milyon tona yükseleceği tahmin ediliyor.

2006/2007 döneminden bu yana ele alındığında, son 5 yılda, 100 milyon tonluk artışla bu sezon 808 milyon tona çıkacak dünya mısır üretiminin gelecek sezon 841 milyon tonluk seviyeleri yakalayacağı görülüyor.

Gelişmekte olan ülkelerde et tüketiminin artmaya devam etmesi ve mısırın yemlik kullanımının daha da yükselmesi ile fiyatlarındaki artışın, mısır üretimini tetikleyeceği belirtiliyor.

Dünya mısır ticaretinin özellikle yem üreticilerinin mısır yerine buğday veya arpa kullanımına geçmesi durumunda az bir miktar azalmayla 93 milyon tona ineceği belirtiliyor.