Advertisement

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, Tokyo Electric Power Co.'nun depremden hasar gören nükleer santralin Çernobil'den daha fazla fazla radyasyon sızdırabileceğini açıklaması ve dün bilançosunu açıklayan Alcoa'nun satışlarının beklenenden düşük çıkması sonrası aşağıda seyrediyor.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton Ltd., metal fiyatlarının düşmesi ile birlikte, madencilik hisselerindeki değer kayıplarına öncülük etti. Delta Lloyd NV, yüzde 7.3 düştü ve 2009'daki halka arzından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Game Group Plc, UBS AG'nin hisse tavsiyesini düşürmesinin ardından % 5.6'lık bir kayıp yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 08:36'da, yüzde 0.7 düşerek 279.04 puana indi. Endeks dün, japonya'da 27,500 kişinim hayatına mal olan şiddetli depremden bir ay sonra yeniden bir yer sarsıntısının meydana gelmesi sonucu düşüş göstermişti.

Melbourne'de IG Markets'in piyasa analisti Cameron Peacock, "Avrupa hisse senedi piyasaları, Japonya'da Tepco'nun nükleer krizin seviyesini artırarak Çernobil ile aynı düzeye getirmesi ile birlikte, zor bir seans geçiriyor" dedi.