Advertisement

Mısır fiyatlarının 33 ayın zirvesine çıkmasının ardından hububat üreticilerinin daha ucuz tahıl arayışına girdiğine dair spekülasyonla vadeli mısır kontratları düştü. Buğday ve soya fasulyesi fiyatları da geriledi.

Haziran vadeli mısır kontratı, Chicago Board of Trade'de yüzde 1.2 değer kaybıyla bushel başına 7.7225 dolara geriledi. Kontrat, dün yüzde 1.9 kadar yükselişle 7.8875 dolar/bushel olarak 30 Haziran 2008'den beri zirveye çıkmıştı.

ABD Tarım Bakanlığı, 8 Nisan'da ülkedeki mısır stokları tahminini değiştirmeyerek 675 milyon bushel'de bıraktı. Bu, 1996 yılından beri en düşük seviye.

Bloomberg'in anketine katılan analistlere göre, mısırdan yapılan etil alkol ve hayvan yemi talebi stokların 589 milyon bushele inmesini sağlayabilir. Yine Tarım Bakanlığı'nın yayınladığı raporda, 1 Eylül'de stokların yüzde 60 gerileyerek bir önceki yıla oranla 1,708 milyar bushele düşeceği belirtiliyor.

Dünyanın en büyük dört buğday ihracatçısından olan Avustralya'daki sel felaketi ve Kanada'daki aşırı yağışların üretilen buğdayın kalitesini düşürdüğü belirtiliyor.