Advertisement

İngiltere'de enflasyon Mart ayında, gıda fiyatlarının süpermarketlerdeki indirimlerden dolayı hızlı bir düşüş göstermesi sonrası, yedi ayın ardından ilk kez yavaşladı.

Tüketici fiyatları, Şubat ayında yıllık bazda yüzde 4.4 artış gösterdikten sonra, Mart ayında yüzde 4 yükseldi. Bloomberg News'un 30 ekonomiste dayandırdığı anketin medyanına göre, enflasyonun yüzde 4.4 seviyesinde çıkması bekleniyordu. İngiltere'de gıda fiyatları son dört yılın en hızlı düşüşünü gösterdi.

Bu veriler, hükümetin mali sıkılaştırmaya gittiği dönemde, bu ayki toplantısında ekonomiyi desteklemek için faizleri sabit tutan İngiltere Merkez Bankası'nın elini oldukça rahatlatacak. Enflasyon merkez bankasının hedefinin enredeyse iki katı bir seviyede seyrederken, National Institute of Economic and Social Research, geçen hafta yaptığı açıklamada, ekonomik toparlanmanın "belirsiz" kaldığını kaydetmişti.

Commerzbank AG'nin Londra ofisinden ekonomist Peter Dixon, "Merkez Bankası'nın daha da beklemesi gerektiğini düşünüyorum. Zira ekonomik toparlanma, hiçbir şekilde, güçlü değil" dedi ve Ücret enflasyonu düşük kalmaya devam ediyor ve bunda bir değişiklik beklemiyorum. İngiltere'nin içinden kaynaklanan enflasyon çok durgun" şeklinde görüş bildirdi.