Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) petrol talebi tahminini açıklaması ve Libyalı isyancıların ateşkes planını reddetmesinin ülkede petrol üretimini sekteye uğratacağı endişelerini yeniden alevlendirmesiyle Londra'da petrol fiyatları yükseldi.

IEA'nın ham petrolün varil fiyatının 100 doları aşmasının küresel ekonomiye zarar vereceğini açıklaması ve küresel petrol talebinin bu yıl yüzde 1.6 artacağını belirtmesinin ardından vadeli ham petrol fiyatları önceki kayıplarını telafi etti. Öte yandan Libya'da isyancıların Muammer Kaddafi'nin istifasını öngören ateşkes planını reddettiği bildirildi.

Londra'daki CMC Markets'ta emtia bölümü müdürü olan Alexander Ridgers, "Yüksek talep olacağına dair haberler uzun zamandır gündemde ve bu da fiyatlardaki yukarı yönlü gidişatın sürmesini sağlıyor. Gelecek yeni raporların bu resmi bozacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Mayıs vadeli Brent tipi petrolün varili Londra'daki ICE Futures Europe'ta yüzde 1.1 yükselerek 124.47 dolar oldu. Mayıs vadeli ham petrol ise dünkü yüzde 2.5'luk düşüşün sonrasında Nymex'te 54 sent gerileyerek 109.38 dolardan işlem gördü.

Merkezi Paris'te bulunan IEA'ya göre, dünya çapında petrol tüketimi bu yıl günlük 1.4 milyon varil ya da yüzde 1.6 artarak, günlük ortalama 89,4 milyon varile çıkacak.

IEA ayrıca, Libya'daki çatışmaların OPEC tarafından tutulan atıl kapasiteyi azaltması ile birlikte, ön verilerin güçlü talep yavaşlaması olduğunu ve küresel arzın zayıf görünmeye başladığını kaydetti.