Advertisement

İsviçreli banka UBS'in analistleri bugünkü bir raporda sanayi metallerindeki gerilemeyle altın fiyatlarının ikinci çeyrekte yüzde 5 kadar yükselebileceğini belirtti. Banka, 2011 bakır, alüminyum ve çinko fiyatları tahminlerini düşürürken, gümüş tahminini ise yüzde 21 yükseltti.

Uluslararası Para Fonu IMF, dünyanın en büyük ikinci bakır tüketicisi ABD'nin bu yılki büyüme tahminini düşürdüğünü açıkladı. IMF, ayrıca Japonya'nın büyüme tahminini de aşağı çekerek zayıf küresel büyümenin emtialara olan talebi düşüreceğini belirtti.

UBS analistleri önümüzdeki üç ayın metaller ve madencilik açısından zorlu geçeceğini belirterek, "Küresel yavaşlama, Ortadoğu'daki tansiyon ve Japonya'da deprem sonrasında yaşanan krizin etkileri piyasadaki taktiksel geri çekilişi tehdit ediyor" açıklamasında bulundu.

Analistler ayrıca ikinci çeyrekte emtialar arasında en çok değerli metallerin yükseleceğini, onları termal kömür ile dökme malzemelerin takip edeceğini, sanayi metallerininse fazla tercih edilmeyeceğini belirtti.