Advertisement

Merkez Bankası, 2010 yılında 1 milyar 288 milyon 129,1 bin lira kar etti.

Merkez Bankasının 79. Olağan Genel Kurulu, idare merkezi binasında yapılıyor.

Genel kurulda dağıtılan yıllık rapora göre, Merkez Bankasının dönem karı 1 milyar 288 milyon 129 bin 127 lira olarak belirlendi.

Bankanın 2009 yılı karı, 2 milyar 738,2 milyon lira düzeyindeydi. Buna göre, bankanın karında 1 milyar 450 milyon 113,6 bin lira azalma meydana geldi.

Merkez Bankası Esas Mukavelesinde, ''Banka Meclisi'nin gerektiğinde banka organlarına yetki devrine ve Hazine'nin mevduatını Merkez Bankası dışında bir yerde tutmasına'' olanak sağlayan değişiklikler, Banka Genel Kurulu tarafından onaylandı.

Merkez Bankası'nın 79. Olağan Genel Kurulu toplantısı, idare merkezi binasında yapılıyor.

Toplantı gündemi kapsamında, Banka Esas Mukavelesinde öngörülen değişiklik oylamaya sunuldu ve kabul edildi.

6009 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun ve Merkez Bankası Kanunu'nda gerçekleştirilen değişiklikler doğrultusunda Banka Esas Mukavelesinde yapılan düzenlemeyle, Banka Meclisi gerektiğinde ''sınırlarını yazılı olarak açıkça belirlemek'' şartıyla Bankanın diğer organlarına, yani Genel Kurul, Para Politikası Kurulu, Denetleme Kurulu, Başkanlık ve Yönetim Komitesine yetkilerinden bir kısmını devredebilecek.

Yapılan düzenlemeyle ayrıca mevcut durumda haznedarlığını sadece Merkez Bankası'na yaptıran Hazine için bu zorunluluk da ortadan kalkacak. Hazine, mevduatını Merkez Bankası dışında bir yerde de tutabilecek. Hazine'nin mevduatını Merkez Bankasında tutması halinde banka, bu mevduat karşılığında Hazine'ye faiz verecek.