Advertisement

(A.A) -Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler arasına Rusya da eklenecek. ABD ve AB ülkelerine vize uygulayan Rusya, Türkler için yarından itibaren vizesiz dönem başlatacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 12 Mayıs 2010'da Ankara'da imzalanan Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma, 16 Nisan Cumartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek.

iki ülke arasındaki vizesiz dönemin, gerek ticarete, gerek müteahhitlik hizmetlerine, gerekse turizme olumlu yansımaları bekleniyor. Rusya ve Türkiye'nin geçen yıl 26,2 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret hacminin, vizelerin kaldırılmasıyla 1 yıl içinde 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Uygulamayla bu yıl Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının da 3 milyondan 4 milyona, Türkiye'den Rusya'ya gidecek Türklerin sayısının ise 300 binden 500 bine çıkması bekleniyor.

Anlaşma uyarınca her iki ülke vatandaşları 90 gün içinde 30 günü geçmeyen seyahatlerinde vize uygulamasına tabi olmayacak.-TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya ile atılan bu tarihi adımın AB ülkeleri için de örnek olmasını dilerken, AB ülkelerinin de Türkiye'ye uyguladıkları vize uygulamasını kaldırması gerektiğini söyledi.

Büyükekşi, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Türkiye'nin en büyük ikinci dış ticaret partneri, Türklerin de en çok yatırım yaptığı ülke olduğunu kaydetti.

Rusya'nın, 2023 yılı stratejisinde tüm ihracatçı sektörler tarafından hedef pazar olarak görüldüğünü belirten Büyükekşi, şöyle devam etti:

''Ekonomik olarak bu kadar yoğun ilişkilere sahip olduğumuz Rusya ile engelsiz yatırım ve ticaret ilişkisi için vizelerin kalkması gerekiyordu. Özellikle iş adamlarının seyahatlerinde zamandan ve masraftan tasarruf sağlanacak. Bu ülkeyle vizelerin kaldırılmasını tarihi bir adım olarak görüyorum. Bu hem dış ticarete, hem yatırıma hem de turizme çok olumlu yansıyacak.

Komşu ve çevre ülkelerle yarattığımız vizesiz serbest dolaşım, ihracatçımızın hareket alanını genişletiyor. İhracat ve pazar payı artışı olarak bize faydalı oluyor. Atılan bu tarihi adımın AB ülkeleri için de örnek olmasını diliyorum. AB ülkeleri de Türkiye uyguladıkları vize uygulamasını kaldırmalılar.''-İKİ ÜLKE TİCARETİ-Bu arada, Rusya ile Türkiye arasında 2010 yılında 26,2 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. Bu rakamın 4,6 milyar dolarını ihracat, 21,6 milyar dolarını da ithalat oluşturdu. Rusya'nın ihracatında Türkiye beşinci sırada, ithalatında ise 11. sırada bulunuyor.

Türkiye'nin Rusya'ya ihracatında tekstil elyafı ve mamulleri, sebzeler, meyveler, kara ulaşım araçları, giyim eşyası ve aksesuarları, elektrikli makine ve cihazlar bulunurken, ithalatında da taşkömürü katranı ve ham petrolden ürünler, havagazı, su gazı, fakir gaz, petrol gazları, doğal gaz, demir ve çelik, demir dışı metaller, taşkömürü, linyit, metal cevherleri yer alıyor.-VİZESİZ ÜLKE SAYISI 58 OLDU-Öte yandan, Rusya ile vizesiz döneme geçilmesinin ardından Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı 58'e ulaşacak. Özerk bölgelerle beraber Türkiye'ye vize uygulamayan ülke sayısı ise 64 olarak belirtiliyor.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler ise şöyle:

''Antigua, Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Yemen.''