Advertisement

Türk F-16'larının gösteri uçağı ''SOLOTÜRK'' ilk uçuşunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törende yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, SOLOTÜRK'ün Akıncı'daki 4. Ana Üs Komutanlığı'ndaki yaklaşık 20 dakika süren ilk gösterisini ilgiyle izledikten sonra yaptığı konuşmada, törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ''Biraz önce izlediğimiz gösteri, hepimize büyük bir gurur kaynağı olmuştur'' dedi.

Gül, gösteriyi kendileri heyecanla izlerken uçuşu yapan pilot ve ekip arkadaşlarında böyle bir heyecan görmediğini belirterek, ''Onlar sanki bir arabayı oradan almış buraya park etmiş gibi gayet normal bir duygu içindeydiler. Hepsini çok tebrik ediyorum. Gerçekten çok büyük bir gurur duydum. Bu gururu hep beraber Türk milleti olarak duyduk'' diye konuştu.

Bu başarıların bundan sonra da devam edeceğini belirterek, bunları herkesin heyecanla ve bazılarının da ibretle takip edeceğinden emin olduğunu söyleyen Gül, şöyle devam etti:

''Ülke semalarında bir yıldız gibi parlayan, donanımı, eğitimi, disiplini ve harekat kabiliyeti ile savunma gücümüzün caydırıcılığını pekiştiren Türk Hava Kuvvetleri, Silahlı Kuvvetlerimizin şüphesiz ki en güçlü unsurlarından birisidir. Dünyanın ilk askeri teşkilatından olan Hava Kuvvetlerimizin ve bugün ulaştığı mükemmel seviye hepimizi gururlandırmaktadır.''

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın konuşmasında, ''Türkiye'nin çağı yakalayan bir Hava Kuvvetlerine sahip olduğunu'' dile getirdiğini hatırlatan Gül, Türkiye'nin çağı sadece bugün değil, yüzyıl önce de yaşayan ve yakalayan bir ülke olduğunu ifade etti. Gül, uçaklar icat edildikten birkaç yıl sonra o zamanki Türk ordusunda da kullanmaya başlandığını belirterek, şunları kaydetti:

''Çok az yüz yıllık tarihi olan hava kuvvetleri vardır dünyada. Bunlardan birisi de Türk Hava Kuvvetleridir. Zaman zaman eskiden Osmanlı topraklarında olan bazı başkentlere gittiğimde Türk tayyarecilerinin şehitliklerini ziyaret ederken, daima bu büyüklüğümüzü hissetmişimdir, hatırlamışımdır. Bugün de işe çağın gerisinde kalmadığımızı ve çağ ile beraber yarıştığımızı gösteren en modern, en gelişmiş uçakları, en güzel şekilde kullanan bir ülkeyiz.''-''HİÇ BİR ZAMAN SAVAŞI İSTEMEYİZ''-Daha önce Türk Yıldızları'nı seyrederken duyduğu heyecanı ve gururu, şimdi artık SOLOTÜRK'ü izlerken duyacağını ifade eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu bizlere ve Türk milletine yaşatanlara teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Büyük Atatürk'ün 'İstikbal göklerdedir' işareti, direktifi hepimize başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri olmak üzere bize büyük bir işaret olmuştur. Bu işaret hiçbir zaman sadece tabelalarda yazılı olarak kalmamıştır, gördüğünüz gibi dünyanın en güçlü Hava Kuvvetlerinden birisine sahip olarak gerçekleştirmişlerdir. Şimdi önümüzdeki vizyon sadece göklerin değil, uzayın da Türk Hava Kuvvetlerinin vizyonu içerisinde olduğunu bilmekten geçiyor. Yakınen biliyorum ki Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve onun en güçlü unsuru olan hava kuvvetlerimiz bu yönde de büyük hazırlık içerisindedir. Artık Türkiye bir taraftan teknoloji üreten, bir taraftan kendi silahlarını yapan, bir taraftan kendi görev bilgisayarlarını kendi uçaklarına kendine göre sistemlerle yerleştiren özgün bir çalışmanın içerisindedir.''

Bütün bunların ''şüphesiz barış için gerekli olduğunu'' dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ''Barışı istiyorsanız her zaman cenge hazır olmanız gerekir. Atalarımız da bunu söylemiştir. Hiç bir zaman savaşı istemeyiz. Herhalde savaşın ne olduğunu en iyi bilenler de askerlerdir. Bunun şaka olmadığını, ama gerektiğinde de gözünüzü kırpmadan savaşacağınızı göstermezseniz o zaman barışı da temin edemezsiniz'' diye konuştu.-''DAİMA GÜÇLÜ OLMAMIZ GEREKİR''-Türkiye'nin bölgesinde istikrar yayan bir jeneratör haline geldiğini vurgulayan Gül, sadece yakın komşularına değil, yeri geldiğinde daha uzak coğrafyalara da istikrar taşıyan bir ülke olduğunu söyledi.

Burada en büyük gücün Türk Silahlı Kuvvetleri olduğuna işaret eden Gül, şunları kaydetti:

''Yeri geldiğinde diplomatlarımız, yeri geldiğinde Kızılay, yeri geldiğinde de F-16'lar görevlerini başarıyla yapmışlardır. Eminim ki bundan sonra da böyle olacaktır. Menfaatlerimizi, şüphesiz ki milli çıkarlarımızı korumak karşılıklı saygı içerisinde, komşularımızın hakkına hukukuna da saygı göstererek, ama milli çıkarlarımızdan hiçbir zaman taviz vermeden bu coğrafyanın bu bölgenin güvenilir, istikrarlı olması, bu bölgede yaşayan bütün halkların mutluluğunu temin etmek için daima güçlü olmamız gerekir.

Bugün bunun örneklerinden birisini gördük. Bundan dolayı büyük bir mutluluk duyduk. Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimizin en küçük rütbeli erine kadar herkesle bu mutluluğumu paylaşmak istiyorum. Hepsine müteşekkiriz, hepsini tebrik etmek istiyorum. Hava Kuvvetlerimizin bütün personeline ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Değerli pilotlarımıza başarılar diliyorum. Onlar bütün Türk gençliğine büyük bir ilham kaynağı olmaktadırlar.''

Türk gençliğinin pilot olma isteğini her zaman duyduğunu ifade eden Gül, ''SOLOTÜRK''ün bu heyecanı bir kez daha harekete geçireceğini ifade etti.

Türk Hava Kuvvetlerin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla pek çok tören yapılacağına işaret eden Gül, mümkün olduğu kadar bu törenlere katılmaya gayret edeceğini söyledi.

Gül, ''Sadece Türk halkı değil, bütün dünya Türk Hava Kuvvetleri'nin gücünü, kabiliyetini ve başarılarını bu vesileyle bir kez daha görecek. Onlarla gurur duyacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin diğer alanlardaki gücünün gelişmesi gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de daima güçlü olmasının bütün Türk halkının daima özen gösterdiği konulardan biri olduğunu kaydetti.