Advertisement

Türkiye ile Rusya arasında vize uygulamasının kalkmasının ardından Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye vizesiz giriş yapan ilk Rus yolcular, uygulamadan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Rusya'nın Ekaterinburg ve Moskova şehirlerinden Atatürk Havalimanı'na gelen yolcular, herhangi bir sorunla karşılaşmadan Türkiye'ye vizesiz giriş yaptı.

Moskova'dan gelen yolcular arasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şenliğine katılacak Rusya ekibi de yer aldı.

Atatürk Havalimanı'ndaki pasaport görevlileri, Türkiye'ye giriş yapan Rus yolcuların daha önce olduğu gibi ülkede kalacakları her bir gün için yanlarında 50 dolar bulundurmaları gerektiğini belirtti.

Türkiye ve Rusya arasında varılan anlaşmaya göre 2 ülke vatandaşları, turistik amaçla yapacakları vizesiz girişlerde tek girişte aralıksız 30 günden, 6 ay içinde ise 90 günden fazla Türkiye'de kalamayacak.

Rusya'ya turistik seyahat yapacak olan Türk vatandaşlarının pasaportlarının geçerlilik süresinin en az 6 ay olması, pasaportun herhangi bir yerinde yırtık veya çok eski olmaması gerekiyor.

Öte yandan, Rusya ile vizesiz döneme geçilmesinin ardından Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı 58'e ulaştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Nisan 2011 Pazartesi, 01:57 Misafir en sonunda irkimiz renklenecek gibi gorunuyor